راهكارهای پیشنهادی رییس كل بانك مركزی سوئد برای نظام بانكی ایران

راهكارهای پیشنهادی رییس كل بانك مركزی سوئد برای نظام بانكی ایران سیب پال: تهران- رییس كل بانك مركزی سوئد در دیدار بانكداران ایرانی با تشریح راهكارهای حل مسایل كلان نظام بانكی، با عنایت به شرایط اقتصادی ایران «افزایش نظارت بر بانكها، تجدید ساختار بانك های دولتی و پیاده سازی سیستم تك نرخی و شناور مدیریت شده نرخ ارز» را پیشنهاد كرد.


به گزارش عصر چهارشنبه روابط عمومی بانك مركزی، مدیران عامل و هیأت مدیره شبكه بانكی ایران امروز در تهران با رییس كل بانك مركزی سوئد به گفت وگو نشستند و از نزدیك با شرایط و تجارب اقتصادی این كشور آشنا شدند.
«استفان اینگوِس» رییس كل بانك مركزی سوئد در این دیدار به وظایف اصلی بانك مركزی كشورش اشاره نمود و اظهار داشت: حفظ ثبات قیمت ها با استفاده از اعمال سیاست های پولی و هم ارتقای نظام پرداخت كارآمد با استفاده از ثبات اقتصادی، همچون وظایف اصلی بانك مركزی سوئد است.
به گفته وی، ثبات مالی زمانی محقق می گردد كه سیستم مالی بتواند وظایف اصلی خویش را انجام دهد و در برابر تهدیدهای پیش رو، از انعصاف پذیری لازم برخوردار باشد.
وی ادامه داد: فعالیت های بانك مركزی سوئد برای بهبود ثبات مالی ارتباط نزدیكی با سیاست های پولی دارد و ثبات مالی هم پیش نیازی برای عملكرد مناسب سیاست پولی است كه همزمان می تواند مخاطرات بحران های مالی را تحت تأثیر خود قرار دهد.
اینگوِس با یادآوری مشكلات مربوط به عدم توانمندی بانك ها در ایفای تعهدات خود در بحران دهه 90 در سوئد اظهار داشت: در آن زمان بانك های بزرگ با مشكلات در رابطه با زیان های اعتباری مواجه بودند و از این رو آن كشور برای برون رفت از بحران، اقدامات قاطعی همچون «وفاق سیاسی، بالا بردن اعتماد، تولید فضای باز تجاری با استفاده از شفاف سازی فضای كار، تعریف معیارهای استاندارد، سازمان دهی واحدهای كاری، پشتیبانی از كارفرماها و هم تعیین اهداف برای ساختار نظام بانكی» را انجام داد.
سوئد تابحال دو بحران مالی را تجربه كرده است و از خصوصیت های اولین بحران مالی در دهه 90 در این كشور این بوده كه در آن زمان نظام جهانی دچار بحران نبوده است اما سوئد با مشكلاتی مواجه بود و شاخص های كلان اقتصادی این كشور از وضعیت مطلوبی برخوردار نبود.
رییس كل بانك مركزی سوئد با اشاره به بحران مالی جهان در سال 2007 اضافه كرد: در این سال و همزمان با دومین بحرانی كه كشور سوئد با آن رو به رو بود، نگرانی از سرایت بحران جهانی به این كشور به علت برخی صدمه پذیری ها در نظام بانكی سوئد مانند وابستگی به بازارهای جهانی برای سرمایه گذاری (نرخ ارز خارجی) و هم ارتباط با كشورهای حوزه بالتیك كه در آن زمان با مشكلاتی مواجه بودند، وجود داشت.
این مقام سوئدی درباره راهكار برون رفت از بحران سال 2008 اظهار داشت: این بحران با همكاری نهادهای اقتصادی كشور سوئد برطرف شد. برای برون رفت از این بحران، مركز ملی بدهی آن كشور اقدام به انتشار اوراق خزانه، وزارت اقتصاد اقدام به وضع قانون پشتیبانی از موسسه های اعتباری شامل برنامه ضمانت، تزریق سرمایه، پشتیبانی اضطراری و فوری بانكها، تولید ثبات در سرمایه و بانك مركزی آن كشور مسئولیت تامین نقدینگی را عهده دار شد.
وی یكی از نكات كلیدی در مدیریت بحران را «بازگرداندن و تقویت اعتماد عمومی» دانست و تصریح كرد كه در كنار این امر، تضمین تأمین مالی در زمان بحران و هم اقدامات قاطع برای دستیابی به چارچوب گسترده اقتصادی و مالی در این مسیر بسیار راهگشاست؛ البته باید به خاطر داشت بهترین مدیریت بحران، تولید راهكارهای لازم برای پیشگیری از بروز بحران است.

** همكاری های مشترك، نیازمند افزایش ارتبطات بانكی است
معاون بین الملل بانك مركزی هم در دیدار كه با حضور مدیران عامل و هیأت مدیره بانك ها برگزار گردید با یادآوری سابقه همكاری های دو كشور اظهار داشت: همكاری های مشترك میان نیازمند افزایش ارتباطات بانكی است
حسین یعقوبی اضافه كرد: اكنون تفاهم های مشتركی میان ایران و سوئد وجود دارد كه امید است با افزایش سطح همكاری ها بتوانیم به آنها جامه عمل بپوشانیم.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام** 2023


1397/01/17
14:16:10
5.0 / 5
4075
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است