سیف: تقاضای امروز ارز ناشی از مصارف واقعی نیست

سیف: تقاضای امروز ارز ناشی از مصارف واقعی نیست سیب پال: تهران- رییس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان كرد: تراز ارزی كشور در وضعیت مناسبی است و بر اساس روند متغیرهای بنیادین، مسیر بلندمدت بازار دچار فقدان تعادل و كسری نخواهد بود اما همه تقاضای امروز بازار ناشی از مصارف واقعی نبوده و انتظارات، نقش مهمی ایفا می كند.


به گزارش چهارشنبه تارنمای بانك مركزی، ولی الله سیف در یادداشتی نوشت: بازار ارز یكی از پیچیده ترین بازارهاست و ابعاد عرضه و تقاضا به شدت به عامل انتظارات حساسیت دارد و همین امر این بازار را به یكی از پویاترین بازارهای دارایی مبدل كرده است.
وی ادامه داد: تحولات مختلف از كانال انتظارات این قابلیت را دارند كه به سرعت بر بازار اثر بگذارند و متناسب با این تحولات، تحلیل و ارزیابی وضعیت بازار می تواند ظرف مدت كوتاهی تغییرات اساسی را تجربه كند.
وی از ناظران و كارشناسان اقتصادی خواست با عنایت به این پویایی، بازار و سیاست های بانك مركزی را رصد و تحلیل كنند.
به نوشته وی، حساسیت زیادی به تحولات غیراقتصادی وجود دارد و در عمل نوسانات كوتاه مدت بازار را این بخش از تقاضا شكل می دهد.
سیف خصیصه این تقاضا را موقتی بودن آن دانست و یادآوری كرد: همانطور كه در سال 1392، قیمت ارز با برچیده شدن این تقاضا افت كرد، انتظار می رود با بهبود شرایط این امر تكرار شود؛ زیرا این تحولات از سوی عوامل بنیادین اقتصادی پشتیبانی نمی گردد.
«در پاسخ به شرایط اخیر و افزایش تقاضای ارز ناشی از عوامل انتظاری، بانك مركزی همواره در تلاش بوده است با پاسخگویی به نیازهای ارزی كشور و با نگاه به آینده مانع هرگونه كمبودی شود كه تولید و اقتصاد كشور را با چالش روبرو می كند. از جانب دیگر با ابلاغ مقررات ارزی به شبكه بانكی، بستر لازم جهت استفاده از ارزهایی كه به واسطه تقاضای احتیاطی توسط افراد نگهداری می شود، مهیا شده است و بانك ها ملزمند با همان ارز سپرده گیری شده هنگام افتتاح حساب، در زمان برداشت وجوه به مشتریان خود پاسخ دهند».
به نوشته وی، بدین شكل نظام بانكی قادر است منابعی را كه در چرخه مالی كشور و خلق ارزش افزوده قرار ندارند، برای تولید و تولید رفاه بیشتر در جامعه تجهیز كند.
وی ادامه داد: از جانب دیگر توجه به این نكته لازم است كه با سیاست های انضباط گرایانه مالی و پولی، حتی با وجود تعدیل های اخیر در نرخ ارز، همچنان تورم در سطح پایین و تك رقمی قرار داشته و بدین شكل، از قدرت خرید پول ملی همچنان صیانت شده است، امری كه برای مثال در تحولات ارزی سال های 90 و 91 روی نداد.
رییس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری كرد این وضعیت باثبات پولی همچنان در سال 1397، كه سال پشتیبانی از كالای ایرانی است، تداوم یافته و بدین شكل نه تنها قدرت خرید عموم مردم از مجرای مهار تورم حفظ شود، بلكه با استمرار تورم پایین، تولیدكنندگان بتوانند با حداقل تغییر در هزینه تولید، به فعالیت مفید و پرارزش خود ادامه دهند.
وی تصریح كرد بانك مركزی با هماهنگی همه دستگاه های اقتصادی و همفكری با مجلس شورای اسلامی بویژه كمیسیون اقتصادی، برای صیانت از آرامش و ثبات اقتصاد كشور و حضور فعال در بازار ارز و مدیریت تحولات آن و هم بهره گیری از همه ظرفیت ها و اجرای طرح های مناسب كنترل نوسان و التهاب مربوط، تا حصول نتیجه گام برمی دارد.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، نرخ دلار آمریكا در بازار آزاد دوشنبه این هفته به 51 هزار ریال رسید.
افزایش یكباره نرخ ارزهای عمده در ایام گذشته سبب شد بیشتر صرافی ها از فروش خودداری كنند.
البته این روند از سه شنبه رو به كاهش گذاشت؛ به صورتی كه هر دلار آمریكا در ساعت پایانی امروز 48 هزار و 966 ریال فروش رفت.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*9186*1961*


1397/01/13
17:02:26
5.0 / 5
4147
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است