معاون نظارتی بانك مركزی:

تغییرات نرخ ارز، برنامه كاهش نرخ سود بانكی را به تاخیر انداخت

تغییرات نرخ ارز، برنامه كاهش نرخ سود بانكی را به تاخیر انداخت سیب پال: تهران- معاون نظارتی بانك مركزی اعلام نمود: تغییرات و نوسان های اخیر در بازار ارز سبب شد تا برنامه بانك مركزی برای كاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات در نظام بانكی به تاخیر افتد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «فرشاد حیدری» روز سه شنبه درباره برنامه بانك مركزی درباره كاهش نرخ سود بانكی به خبرنگاران اظهار داشت: صدور گواهی سپرده های یكساله با نرخ سود 20 درصد كه برای مدیریت بازار ارز انجام شد، تكانه ای به نرخ سود بانكی وارد كرد كه ممكن است قدری كاهش نرخ سود را به تاخیر اندازد.
وی تصریح كرد: با این حال اصل پذیرفته شده در بانك مركزی و سیاست های شورای پول و اعتبار این است كه نرخ سود سپرده ها و تسهیلات به تدریج و ترتیب كاهش یابد؛ در واقع باید عرضه اقتصاد به شكلی اداره شود كه تعادل اقتصاد با نرخ های معقول تر صورت گیرد.
عضو هیات عامل بانك مركزی، نرخ سود بالا اعم از سپرده و تسهیلات را به نفع اقتصاد كشور ندانست و اظهار داشت: كاهش نرخ سود از برنامه های ماست اما باید در زمان و موقعیت مناسب صورت گیرد.
حیدری اظهار داشت: اگر مبحث تغییرات نرخ ارز پیش نمی آمد، از ابتدای سال آینده روی كاهش نرخ سود تسهیلات كار می كردیم اما برای مدیریت بخش دیگری از اقتصاد، مجبور شدیم به نرخ سود 20 درصدی تن دهیم بنابراین سال آینده روی نرخ سود سپرده و تسهیلات كار می نماییم.
وی در پاسخ به اینكه از 200 هزار میلیارد تومانی كه از محل صدور گواهی سپرده های 20 درصدی جذب شبكه بانكی شد، چه میزان تبدیل وضعیت حساب ها بوده و چه میزان تبدیل پول به شبه پول بوده است، اظهار داشت: به صورت عمده این جذب از محل تبدیل وضعیت سپرده ها بود اما بعد از مهلت دو هفته ای بانك ها، نرخ سودهای سپرده گیری به نرخ های پیش بازگشته و همچنان برای سپرده های یكساله 15 درصد و برای كوتاه مدت 10 درصد است.
وی تصریح كرد: تغییر نرخ از 15 به 20 درصد لزوماً به مفهوم این نسبت كه هزینه بانك ها را افزایش داده است زیرا بعضی از سپرده هایی كه در این فرآیند در قالب گواهی سپرده ریالی تبدیل وضعیت شدند، سپرده هایی بودند كه در سال های پیش با نرخ های بالای 20 درصد جذب شده و الان سررسید آنها فرا رسیده بود.
حیدری تصریح كرد: بعضی از سپرده ها تبدیل وضعیت شده مربوط به حساب ها با نرخ های پایین است كه به حساب های 20 درصدی تغییر نمود.
معاون نظارتی بانك مركزی اضافه كرد: باید هزینه آنها را محاسبه نماییم و بعد بررسی كه چه سیاستی را باید در پشتیبانی از بانك ها اتخاذ نماییم.
وی درباره اینكه گفته می گردد بانك ها هنوز نرخ سودهای مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت نمی كنند و به شكل های مختلف دور می زنند، اظهار داشت: بررسی میدانی پنج هزار شعبه بانكی نشان داده است كه این نرخ ها عملیاتی شده است.
حیدری اظهار داشت: كاهش نرخ های سود سبب خرسندی بانك ها هم شده است زیرا كاهش نرخ سود سپرده سبب كاهش نرخ تسهیلات می گردد.
معاون نظارت بانك مركزی در پاسخ به اینكه گفته می گردد بعضی از بانك ها هم در نوسان های اخیر بازار ارز دست داشتند، اظهار داشت: موردی سراغ ندارم؛ اگر اطلاع دارید به ما اطلاع دهید.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، بانك مركزی برای مدیریت بازار ارز از 28 بهمن ماه به مدت دو هفته به بانك ها مجوز داد تا گواهی سپرده یكساله با نرخ 20 درصد را اجرایی كنند كه در مجموع 200 هزار میلیارد تومان نقدینگی جذب شد.
اكنون برپایه مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود برای سپرده های یكساله 15 درصد و برای سپرده های كوتاه مدت 10 درصد محاسبه می گردد و نرخ سود تسهیلات هم 18درصد است اما طبق برنامه ششم توسعه، فاصله سه درصدی میان نرخ سود سپرده و تسهیلات باید در مدت اجرای این برنامه به تدریج كاهش یابد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2025 ** 2023


1396/12/22
16:41:50
5.0 / 5
4532
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است