در گفت وگو با ایرنا مطرح شد

پیشنهاد انتقال مراكز تامین ارز مسافرتی به مبادی خروجی كشور

پیشنهاد انتقال مراكز تامین ارز مسافرتی به مبادی خروجی كشور سیب پال: تهران- رئیس اسبق كانون صرافان اظهار داشت: بهتر است بانك مركزی تامین ارز مورد نیاز مسافران را به فرودگاه ها و سایر مبادی خروجی كشور منتقل كند.


اصغر سمیعی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تصریح كرد: از 17 اسفندماه عرضه ارز به متقاضیان به مقاصد مسافرتی محدود شده است و مقتاضیان باید مداركی چون گذرنامه دارای ویزای معتبر، فیش پرداخت شده عوارض خروج از كشور و بلیت ارائه كنند تا بتوانند هزار دلار ارز بخرند.
وی اضافه كرد: اعمال محدودیت در فروش ارز ارزان در صرافی های بانك ها و صرافی های منتخب به مسافران سبب شده تا متقاضیان بازار ارز شفاف تر و واقعی تر شوند.
وی خاطرنشان كرد: شهریورماه امسال بانك مركزی تامین ارز مسافرتی به نرخ مبادله ای را لغو نمود كه اقدامی مثبت بود اما اكنون با گذشت 6 ماه، به شیوه دیگری تامین ارز مسافرتی در دستور كار قرار گرفته است؛ در واقع هرچند این ارز با نرخ دولتی محاسبه نمی گردد و به نرخ بازار آزاد است اما همچنان نوعی رانت در بازار بوجود می آورد.
سمیعی هدف از اعمال محدودیت های جدید در عرضه ارز را ساماندهی بازار و كاستن از صف های طولانی خریداران ارز دانست و تصریح كرد: با گذشت چند روز از اعمال دستور العمل جدید، وضعیت در بازار ارز بهتر شده اما باید اظهار داشت كه نرخ دلار هم سه نرخی شده است.
این فعال بازار ارز با تاكید بر اینكه هرگونه رانت باید از حوزه ارز برچیده شود، اظهار داشت: اگر دولت می خواهد بخشی از نیاز بازار كه همان ارز مسافرتی است را به شكلی تامین كند، باید آن را به بعد از گیت خروجی فرودگاه ها و مبادی خروجی كشور انتقال دهد كه در گذرنامه اشخاص مهر خروج از كشور ثبت می گردد.
وی تصریح كرد: در هر صورت ممكن است فرد، گذرنامه و ویزا هم بگیرد و بلیت اینترنتی بخرد و سپس كنسل كند؛ وقتی یك رانت تولید می شود، آنهایی كه دنبال سوءاستفاده هستند، راه دور زدن مقررات را هم پیدا می كنند.
وی در پاسخ به اینكه آیا انتقال تقاضای ارز مسافرتی به فرودگاه ها سبب ازدحام در صرافی ها و بانك های مستقر در فرودگاه ها نمی گردد، اظهار داشت: می توان با افزودن بر تعداد باجه های صرافی ها، این مشكل را رفع كرد.
این فعال بازار ارز هر نوع ارزان فروشی ارز را فسادآور دانست و اظهار داشت: یكی از مشكلات صرافی ها دریافت وثیقه های سنگین برای دریافت مجوز از بانك مركزی است و فعالان این عرصه توان تامین سرمایه چهار میلیارد تومانی برای تولید صرافی و سپردن وثیقه 2 میلیارد تومانی برای دریافت مجوز را ندارند.
سمیعی تصریح كرد: در سایر كشورهای همسایه همچون امارات، صرافی ها در پنج سطح دسته بندی و برپایه آن، امكان انجام معاملات را دارند كه می توان همین شیوه را در ایران هم اجرا كرد.
رئیس اسبق كانون صرافان خاطرنشان كرد: بانك مركزی معتقد می باشد در دولت دهم سرمایه مورد نیاز برای تولید صرافی 20 میلیارد تومان تعیین شده بود كه دولت تدبیر و امید با كاهش آن به 4 میلیارد تومان گام بزرگی را برای تسهیل دریافت مجوز برداشته اما فعالان بازار ارز بویژه صرافانی كه 40 سال است در این عرصه فعالتند، معتقدند این میزان سرمایه از توان آنها خارج است و بنابراین در این سال ها نتوانسته اند مجوز بانك مركزی را دریافت كنند.
وی خاطرنشان كرد: این امر سبب شده تا بیش از 500 صرافی كه از قبل مجوز داشته اند، چون نتوانستند خویش را با شرایط جدید تطبیق دهند مجوزشان تمدید نشده و برخی هم پلمپ شدند.
وی با تاكید بر اینكه بازار ارز نیازمند واقعی سازی قیمت هاست، اظهار داشت: اگر همان زمان كه بازار متلاطم شد و قیمت دلار به حدود 5 هزار تومان رسید، به همین رقم و نه قیمت های پایین تر ارز مورد نیاز تامین می شد، بازار به ثبات می رسید زیرا مشكل بازار ارز اختلاف قیمتی است كه بین ارز دولتی و ارز آزاد وجود دارد و بسیاری به علت این رانت، به این سو كشیده می شوند.
سمیعی تصریح كرد: در هفته های گذشته كه صرافی های محدودی ارز به نرخ بانك مركزی عرضه می كردند، اقشار و افراد زیادی حتی از كارمندان، زنان خانه دار و كسبه از رسته های مختلف به جهت اینكه یك میلیون و 500 هزار تومان سود عایدشان شود، ساعت ها در صف انتظار می ایستادند و یك روزه به اندازه حقوق یك ماه یك كارگر نصیبشان می شد.
این فعال بازار ارز در ادامه تامین ارز مسافرتی آن هم به نرخ های بانك مركزی را وظیفه دولت ندانست و اظهار داشت: چه دلیلی دارد كه به كسانی كه می خواهند به سفر خارج از كشور بروند، از محل ارز جایزه بدهیم؟ مگر اینها كه به مسافرت خارج از كشور می روند نسبت به بقیه مردم كه این توان را ندارند، شهروندان بهتری هستند؟
وی تصریح كرد: بهتر است بانك مركزی به روال گذشته خود كه حدود 6 ماه پیش ابلاغ و تامین ارز مسافرتی را از عهده خود خارج كرد، بازگردد.
رئیس اسبق كانون صرافان در ادامه درباره توزیع ارز در بین صرافی های مستقر در شهرستان ها هم اظهار داشت: در شهرهای دیگر توزیع ارز فقط توسط صرافی بانك ملی انجام می شود؛ وقتی یك شعبه در اختیار 400 صرافی شهرستانی و 20 صرافی بانكی دیگر در اختیار 200 صرافی تهرانی باشد، امری عادلانه نیست و سبب می گردد خیلی از صرافان شهرستانی از خیر تهیه این نوع ارز بگذرند.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، صرافی های منتخب بانك مركزی از 17 اسفند ماه به متقاضیان خرید ارزهای عمده بویژه دلار و یورو اعلام نموده اند كه طبق دستورالعمل جدید بانك مركزی فروش ارز به نرخ های مورد نظر بانك مركزی تنها با ارائه اصل گذرنامه و كارت ملی، ویزا، بلیت و قبض پرداخت عوارض خروج از كشور امكانپذیر است؛ سقف فروش این نوع ارز هزار دلار برای مقاصدی است كه نیاز به روادید دارد و برای كشورهای غیر از آن، 500 دلار است.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2025 ** 2023


1396/12/21
14:21:38
5.0 / 5
4137
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است