شاخص بورس در اولین روز كاری اسفند درجا زد

شاخص بورس در اولین روز كاری اسفند درجا زد سیب پال: تهران- شاخص بورس در اولین روز كاری اسفند (چهارشنبه) با رشد هشت واحدی در جایگاه 98 هزار و 157 واحدی قرار گرفت.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، با نزدیك شدن به هفته های پایانی سال، فشار فروش توسط برخی شركت ها برای فروش سهام با هدف تامین نقدینگی افزایش می یابد، كه این مورد سبب عرضه و كاهش قیمت ها می شود، البته این موضوع، موقتی است و بتدریج جای خویش را به ركود و محافظه كاری می دهد.
در معاملات امروز یك میلیارد و 14 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 813 میلیارد ریال در 76 هزار و 118 نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان داده است شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 2 واحد و شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، 31 واحد رشد كرد.
شاخص قیمت (هم وزن) كه مبین سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است، 23 واحد و شاخص آزاد شناور كه مبین آن بخش از سهام شركت هاست كه قابل معامله در بورس باشد، 52 واحد افزایش یافت.
شاخص بازار اول كه به شركت هایی اختصاص دارد كه از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 27 واحد افت كرد اما شاخص بازار دوم بورس 196 واحد بالا رفت.
گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین بورس شد. در این گروه 222 میلیون سهم به ارزش 259 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه فلزات اساسی به ارزش 146 میلیارد ریال و كانی های فلزی به ارزش 123 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم، گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش 121 میلیارد ریال جای گرفت.
گروه «چند رشته ای صنعتی» با معاملاتی به ارزش 75 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود كرد.
در معاملات امروز نمادهای كگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، كچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، و نیرو (سرمایه گذاری نیرو) در معاملات امروز بالاترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشت. در مقابل، فولاد (فولاد مباركه)، فملی (ملی صنایع مس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)

**افت یك واحدی فرابورس
معاملات فرابورس ایران در دومین روز اسفند ماه در حالی به پایان رسید كه شاخص آیفكس، كاهش یك پله ای را تجربه كرد، شاخص فرابورس در انتها معاملات در جایگاه یك هزار و 97 واحدی قرار گرفت.
در معاملات امروز 299 میلیون سهم و انواع اوراق به ارزش بیش از سه هزار و 372 میلیارد ریال خرید و فروش شد.
ذوب (ذوب آهن) و دماوند (تولید برق دماوند) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بیشترین تاثیر منفی را بر جای گذاشتند. اما نمادهای مارون (پتروشیمی مارون) و شپاس (نفت پاسارگاد) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2022*6075


1396/12/03
14:45:41
5.0 / 5
4413
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است