رییس كمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران:

كمیته ویژه ای، راستی آزمایی اقدامات دولت در مورد موسسات مالی را پیگیری می كند

كمیته ویژه ای، راستی آزمایی اقدامات دولت در مورد موسسات مالی را پیگیری می كند سیب پال: تهران - رییس كمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: بنا شده است كمیته ویژه ای متشكل از جمعی از نمایندگان كمیسیون اقتصادی مجلس، جمعی از نمایندگان سوال كننده از رییس جمهوری و اعضای كمیته منتخب سران قوا راستی آزمایی اقدامات دولت در مبحث موسسات مالی را ظرف یك ماه پیگیری و ارائه نمایند.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد رضا پورابراهیمی درحاشیه جلسه علنی امروز دوشنبه مجلس در نشست خبری درباره جلسه مشترك روز گذشته كمیسیون اقتصادی مجلس با نمایندگان رییس جمهوری درباره طرح سوال از رییس جمهوری اظهار داشت: روز گذشته نشست مشترك نمایندگان رییس جمهوری با نمایندگان سوال كننده برگزار گردید.
ولی الله سیف رییس بانك مركزی، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهوری و كرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در این جلسه 6 ساعته توضیحاتی را به نمایندگان عرضه كردند.
رییس كمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: بر مبنای جمع بندی نهایی این كمیسیون مقرر شد كمیته ای متشكل از جمعی از نمایندگان سوال كننده، جمعی از اعضای كمیسیون اقتصادی مجلس و اعضای كمیته منتخب سران قوا تشكیل گردد و اقدامات دولت در تسویه سپرده سپرده گذاران را راستی آزمایی و پیگیری كند.
وی افزود: بنا شده است این كمیته ظرف یك ماه گزارش خویش را عرضه كند و جمع بندی آن به سران سه قوه عرضه شود.
پورابراهیمی افزود همینطور در جمع بندی دیگری بنا شد در مواردی كه هنوز تصمیم گیری نشده، دولت سریعتر تصمیم گیری كند كه همچون آن می توان به پرداخت سپرده های بالای 200 میلیون تومان اشاره نمود.
نماینده مردم كرمان در مجلس اظهار داشت: اعضای كمیسیون اقتصادی مجلس اصرار دارند تمام كسانی كه در این جریان مقصر هستند باید توسط دستگاه قضایی به مجازات برسند.
وی اظهار داشت: كمیته منتخب كمیسیون اقتصادی مجلس به ریاست حجت الاسلام بحرینی نماینده مشهد مبحث راستی آزمایی را بررسی می كند.
پورابراهیمی ادامه داد ما گزارش كمیسیون اقتصادی در مورد نشست روز گذشته با نمایندگان سوال كننده از رییس جمهور را ظرف چند روز آینده به هیات رییسه ارسال می نماییم.
وی در مورد مطرح شدن یا نشدن طرح سوال از رییس جمهوری در جلسه علنی مجلس اظهار نمود: اگر تا زمان عرضه گزارش كمیسیون اقتصادی مجلس تعداد امضاهای سوال از رییس جمهوری كمتر از 73 امضا شود، سوال منتفی است ولی اگر این تعداد باقی بماند یا بیشتر شود سوال در مجلس مطرح شده و رییس جمهوری برای پاسخگویی باید به مجلس بیاید.

**دولت تصمیم خود در خصوص افزایش سود سپرده حساب بانكی را تغییر دهد
رییس كمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از این نشست خبری در مود وضعیت بازار ارز اظهار داشت: كمیسیون اقتصادی در طول مدتی كه بازار ارز با التهاباتی مواجه بود جلسات مختلف كارشناسی را برگزار كرد تا بتواند به راهكارهایی برسد كه هرگونه پیامد منفی ناشی از تلاطم نرخ ارز را كم كند.
پورابراهیمی اضافه كرد: در چنین شرایطی یك مرتبه شاهد این بودیم كه بانك مركزی بدون توجه به نظرات كارشناسان یك مرتبه تصمیم عجیب و غریبی را در حوزه بازار ارز گرفت.
وی ادامه داد: انتظار می رفت دولت تصمیمات جدی برای كنترل بازار ارز داشته باشد، ولی در ایام گذشته تنها شاهد بودیم كه رییس جمهور و سایر اعضای كابینه و رییس بانك مركزی تنها به بیان سفارش های اخلاقی به مردم پرداختند در خصوص اینكه به بازار ارز ورود نكنید و بدانید كه ضرر می كنید، اما سوال این است كه آیا می توان با سفارش های اخلاقی بازار ارز را مدیریت كرد؟
وی اظهار نمود: امروز دشمنان ما در حوزه اقتصادی، اتاق جنگ اقتصادی را تشكیل داده اند كه تصمیم گیرندگان آن آمریكا، اسرائیل و به تازگی عربستان و امارات شده اند، ما شاهد اقدامات غیركارشناسی در حوزه اقتصادی هستیم.
وی اظهار داشت: انتظار ما این بود كه دولت به جای سفارش های اخلاقی در بازار ارز مدیریت های لازم را انجام دهد.
پورابراهیمی افزود: پیشنهادات عرضه شده مبتنی بر تغییر نرخ هایی در بازار همچون سود سپرده ها، پیش فروش سكه و حساب ارزی مبتنی بر ریال، بسته پیشنهادی دولت برای كنترل بازار ارز بود، این سه اقدام بانك مركزی برای مدیریت بازار ارز عرضه شده كه اثر آن در بازار تولید خوب نیست.
وی اضافه كرد: پیش فروش سكه و باز كردن حساب سپرده ارزی مبتنی بر ریال كاری شبیه افزایش نرخ سود سپرده بانكی است كه این دو اقدام سبب افزایش ریسك در بازار می شود، انتظار می رفت دولت اقداماتی انجام دهد كه شاهد تبدیل شدن بازار سرمایه گذاری بدون ریسك باشیم.
وی ادامه داد: بانك مركزی با تصمیم غیرقابل قبول یك شبه سود سپرده های بانكی را از 15 درصد به 20 درصد افزایش داد، این یعنی در عرض 24ساعت سود سپرده ها 33 درصد زیاد شد كه این سبب تولید گسست در بازار اقتصادی و به دنبال آن تبعات منفی در بازار پولی و سرمایه ای می گردد.
وی اظهار داشت: این در شرایطی است كه در دنیا تغییر نرخ سود سپرده با واژه دهم درصد و صدم درصد است نه اینكه یك باره سود سپرده 33 درصد افزایش پیدا كند.
پورابراهیمی اضافه كرد: دولت در طول سالیان گذشته با اقداماتش تمامی تلاشش را بر پایه كاهش نرخ تورم و سود سپرده قرار داد تا شاهد تكان خوردن بازار ركود در كشور باشیم اما این تصمیم عملا اقدامات گذشته دولت را زیر سوال قرار داد و تصمیمات را از بین برد.
رییس كمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در ماه های اخیر شاهد بهبود بازار ركود در كشور بودیم كه چنین تصمیمی بطور قطع تاثیرات منفی را بر روی بازار سرمایه می گذارد چون هر افزایش سود سپرده نتیجه ای جز تاثیرات منفی در حوزه بازار سرمایه و سهامداری ندارد، این یك خطای راهبردی است كه بانك مركزی انجام داده است
پورابراهیمی ادامه داد: این افزایش نرخ سود سپرده ها سبب افزایش نرخ تامین مالی در اقتصاد می شود، ما نمی دانیم كه دولت با نرخ سود سپرده 20 درصدی چطور می خواهد وام های بانكی با 18 درصد سود را بدهد، بطور قطع دیگر این نوع وام دادن عملیاتی نمی گردد و آثار را در حوزه تولید خواهیم دید.
وی اظهار داشت: این اقدام غیركارشناسی بانك مركزی برای كنترل بازار ارز تیر خلاصی به تولید كشور است كه نتایج منفی ناشی از آن سبب توقف پیكر نیمه جان تولید خواهد شد.
نماینده مردم كرمان در مجلس اضافه كرد: این مورد كه بانك مركزی بخواهد به قیمت ساماندهی بازار ارز، وضعیت تولید را با مخاطراتی مواجه كند قابل قبول نیست، كمیسیون اقتصادی در این زمینه ورود كرده است.
وی اظهار داشت: امروز مذاكراتی با رییس مجلس داشتیم و قرار شد جمع بندی كارشناسی را هفته آینده عرضه نماییم، انتظار ما تجدیدنظر دولت در این زمینه است، بطور قطع در غیر این صورت به علت تبعات منفی ناشی از چنین تصمیمی بخصوص در حوزه تولید، مجلس و كمیسیون اقتصادی به وظیفه خود عمل كرده و با عرضه طرحی این تصمیم را به صورت قانونی اصلاح خواهد نمود.
سیام**9314**9121


1396/12/01
16:33:38
5.0 / 5
4029
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است