انعقاد 10 تفاهمنامه و پیمان پولی بین ایران و چند كشور

انعقاد 10 تفاهمنامه و پیمان پولی بین ایران و چند كشور سیب پال: تهران - مدیر اداره صادرات بانك مركزی ایران، از انعقاد10 تفاهم نامه و پیمان های پولی با سایر كشورها اطلاع داد و اظهار داشت: بانك مركزی در كنار ابزارهای مختلف بانكداری بین المللی مانند فاینانس و ریفاینانس، مبحث پیمان های پولی را پیگیری كرده و با سه كشور قرارداد امضا نموده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «صمد كریمی» امروز (یكشنبه) در همایش تامین مالی صادرات، اضافه كرد: بانك های مركزی ایران و تركیه قراردادی را امضا كرده اند كه در قالب این طرح، ریال در اختیار واردكنندگان ترك قرار داده می گردد تا كالا و خدمات ایرانی خریداری كنند.
كریمی خاطرنشان كرد: البته تركیه اعتبار لیر در اختیار واردكنندگان و سرمایه گذاران ایرانی قرار می دهد تا از كالاها و خدمات ترك استفاده شود، مدت قرارداد هم سه سال است.
رییس اداره صادرات بانك مركزی اظهار داشت: زراعت بانك تركیه و بانك ملی ایران، بانك های عامل این طرح خواهند بود و واردكننده ایرانی یك سال برای بازپرداخت اصل و سود خط اعتباری فرصت دارد.
وی درباره قرارداد پیمان پولی با پاكستان هم اظهار داشت: در این قرارداد، تسویه ها به یورو انجام خواهد شد؛ تسویه ها سه ماه خواهد بود و بر مبنای این مكانیزم، میزان واردات و صادرات به كشور در انتها سه ماه تسویه می گردد.
كریمی با اشاره به اینكه بانك مركزی به دنبال كاهش نرخ واقعی ارز نیست، اظهار داشت: این بانك به دنبال همگرایی نرخ ارز در بازار بین بانكی و آزاد است البته در سال 91، شكاف قیمتی بین دو بازار 112 درصد بود كه در دیماه امسال به 22 درصد رسید.
وی با اشاره به اقدام های بانك مركزی برای پشتیبانی از صادركنندگان خدمات فنی و مهندسی اظهار داشت: بانك مركزی 200 میلیون دلار برای اعطای تسهیلات به شركت های خدمات فنی مهندسی نزد بانك توسعه صادرات سرمایه گزاری نموده و بر مبنای آخرین تصمیماتی كه در دولت گرفته شده، این مصوبه تا دو سال دیگر تمدید شده است.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**۹۱۸۹*1070*6075
خبرنگار: اسماعیل داودی** انتشاردهنده: زهرا هجینی نژاد


1396/11/29
13:37:42
5.0 / 5
4085
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است