دبیر كانون بانك های خصوصی: بخشنامه ممنوعیت دریافت كارمزد استعلام ثبت احوال مبهم است

دبیر كانون بانك های خصوصی: بخشنامه ممنوعیت دریافت كارمزد استعلام ثبت احوال مبهم است سیب پال: تهران- دبیر كانون بانك های خصوصی و موسسه های اعتباری اظهار داشت: بخشنامه تازه بانك مركزی درباره ممنوعیت دریافت كارمزد بابت استعلام از ثبت احوال ابهام دارد و باید به آن رسیدگی كرد.


«محمدرضا جمشیدی» امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه كرد: تابحال بانك های دولتی از دریافت كارمزد بابت این استعلام معاف بودند و بانك های خصوصی هم بر مبنای مقررات بانك مركزی به همان میزانی كه بابت استعلام به ثبت احوال می پرداختند، از مشتریان می گرفتند.
وی اضافه كرد: این هزینه به مفهوم دریافت كارمزد نبود بلكه به اندازه ای دریافت می شد كه بابت این استعلام به ثبت احوال می پرداختند.
جمشیدی اظهار داشت: اگر با این بخشنامه بانك ها از دریافت هزینه های استعلام منع شوند، مجبورند این هزینه را از جیب خود بپردازند كه در این صورت هزینه های زیادی به بانك تحمیل می گردد.
دبیر كانون بانك های خصوصی و موسسه های اعتباری خاطرنشان كرد بر مبنای مقررات بانك مركزی بانك ها ملزمند در دوره های چند ماهه، اطلاعات مشتریان خویش را از ثبت احوال استعلام كنند.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، روز گذشته بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه ای اعلام نمود: دریافت كارمزد استعلام اطلاعات مربوط به مشتریان از سازمان ثبت احوال كشور توسط بانك ها و موسسه های اعتباری ممنوع می باشد و این اقدام با بخشنامه های پیشین مغایرت دارد.
بر اساس اعلام بانك مركزی، مشاهده شده است بتازگی برخی بانك ها و موسسه های اعتباری، علاوه بر كارمزدهای مندرج در بخشنامه های دریافت كارمزد، با عنوان «كارمزد استعلام اطلاعات مشتریان از سازمان ثبت احوال كشور» مبالغی از مشتریان خود می گیرند.
در این بخشنامه از بانك ها و موسسه های اعتباری خواسته شده است ضمن ابلاغ مبحث به واحدهای ذیربط بر حسن اجرای آن هم نظارت لازم صورت گیرد.
به گفته جمشیدی، هزینه استعلام از ثبت احوال یك هزار تا پنج هزار ریال است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2025*1961*
خبرنگار: لیلا جودی* انتشاردهنده: مریم مسعود


1396/11/25
13:04:23
5.0 / 5
4480
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است