اختصاصی ایرنا؛

عسگراولادی: منفك شدن از دلار توفیق بیشتری در مبادلات تجاری خواهد داشت

عسگراولادی: منفك شدن از دلار توفیق بیشتری در مبادلات تجاری خواهد داشت سیب پال: تهران - رییس اتاق بازرگانی مشترك ایران و روسیه، منفك شدن از دلار و جایگزینی پول ملی را باعث توفیق بیشتری در مبادلات تجاری ایران دانست و اظهار داشت: اگر با كشورهایی كه تجارت بیشتری با آنها داریم پولی ملی را جایگزین نماییم، كارها آسان تر خواهد بود.


اسدالله عسگراولادی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به سوالی تصریح كرد: اگر بتوانیم با كشورهایی كه تجارت زیادی با آنها داریم پول دو جانبه را برقرار نماییم به فرض مثال با چین بتوانیم ریال خودمان را با یوان چین و با روسیه روبل را با ریال برابری نماییم و از دلار منفك شویم اثرات زیاد و توفیق بیشتری خواهد داشت.
وی همینطور در پاسخ به این سوال كه بانك دولتی ب.پ.ای فرانسه برای كمك به صادركنندگان فرانسوی یك و نیم میلیارد یورو اعتبارات مالی مختص كرده است این اقدام چه تاثیری در مبادلات ایران با اروپایی ها همچون فرانسه خواهد داشت؟ اظهار داشت: این اعتبار صادراتی است كه كشورهای مختلف برای فروش كالاهای خودشان می دهند.
رییس اتاق بازرگانی مشترك ایران و روسیه تصریح كرد: متقابلا بانك مركزی ما هم باید برای فروش كالاهای خودمان اعتبار صادراتی دهد.
وی اضافه كرد: اگر متقابلا، بانك مركزی ما هم برای صادرات به فرانسه یك میلیارد دلار یا بیشتر یا كمتر اعتبار خاص دهد آن زمان می توانیم میزان صادرات به فرانسه را گسترش دهیم.
عسگراولادی در عین حال در مورد بهانه جویی های آمریكا برای بر هم زدن برجام با اتكا به قطعنامه 2231 شورای امنیت در پاسخ به این سوال كه آیا احتمال برجامی بعنوان برجام 2 وجود دارد اظهار داشت: نه. این احتمال وجود ندارد.
وی در این ارتباط توضیح داد: برای این كه اروپایی ها قبول نكردند. این حرفی كه آمریكایی ها می زنند با اصول سازمان ملل وفق نمی دهد.
عسگراولادی همینطور در پاسخ به سوالی درباره شیطنت طرف های اروپایی در زمینه برجام همچون فرانسه با عنایت به اظهارات اخیر رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه این كشور اظهار داشت: شیطنت در فرانسه به خاطر همین حرف است كه فروش بیشتری به ما داشته باشد و این اقدام ها برای این هدف است وگرنه اروپایی ها به دنبال منافع خود هستند.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، بانك دولتی ب.پ.ای فرانسه برای كمك به صادركنندگان فرانسوی یك و نیم میلیارد یورو اعتبارات مالی مختص كرده است.
این طرح برای خریداران ایرانی خدمات و كالاهای فرانسوی است.
گفته می گردد كه اروپا برای تجارت با ایران راه میانبر را برگزیده و تحریم های آمریكا را با این خطوط اعتبار یورویی دور می زند.
در این میان بحث جایگزینی یورو با دلار در مبادلات تجاری از چندی قبل كلید خورده و بعنوان نمونه ماه گذشته بود كه بانك مركزی پاكستان با انتشار بیانیه ای اجازه استفاده از یوان چین به جای دلار برای تجارت با سایر كشورها را صادر كرد.
معاون بانك مركزی پاكستان مذاكره با مقامات بانك مركزی چین درباره حذف دلار از معاملات 2 كشور را مثبت ارزیابی كرد و گفت این مورد نقطه عطفی در روابط تجاری بین چین و پاكستان است.
همچنین اواخر ماه گذشته پایگاه تحلیل اقتصادی لومباردی لِتِر آمریكا در تحلیلی نوشت كه ادامه تحریم های هسته ای ایران باعث می گردد كه یوان چین جایگزین دلار آمریكا در معاملات نفتی جهان شود.
سیام**6984** **گفت و گو: امیر خانزاده**انتشار: كتایون لامع زاده


1396/11/16
15:28:08
5.0 / 5
4235
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , دلار , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است