كرباسیان: لایحه پشتیبانی از سرمایه گذاران خرد تدوین می گردد

كرباسیان: لایحه پشتیبانی از سرمایه گذاران خرد تدوین می گردد سیب پال: تهران - ایرنا - وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: لایحه پشتیبانی از سرمایه گذاران خرد با هدف مشاركت بیشتر مردم در بازار سرمایه تدوین می گردد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مسعود كرباسیان» روز یكشنبه در آئین پنجاه سالگی بازار سرمایه ایران در سالن اجلاس سران تصریح كرد: بازار سرمایه در این سال ها همواره مورد توجه بوده است.
وی اضافه كرد: به ازای هر افزایش 10 واحدی در توسعه بازار سهام، نیم واحد درصد سرانه تولید واقعی در كشورهای توسعه رشد می یابد.
وزیر اقتصاد اضافه كرد: امید است بازار سرمایه در زمینه رشد اقتصادی كه امسال به حدود 6. 5 درصد رسیده، بیشتر فعال شود تا به رشد هشت درصدی برنامه ششم توسعه برسیم.
وی خواهان مشاركت مردم در توسعه بازار سرمایه شد و اضافه كرد: قانون توسعه ابزارها و نهادهای جدید زمینه را برای توسعه بورس و بازار سرمایه فراهم نموده و شاهد سبدگردانی ها، صندوق ها و شركت های سرمایه گذاری در بازار سرمایه هستیم كه به تثبیت رونق در بورس كمك كرده است.
كرباسیان با اشاره به توسعه ابزارهای مالی در بازار سرمایه اظهار داشت: طراحی ابزارهای جدید مالی چون اوراق مرابه، اجاره، صكوك و استنصاع زمینه را برای بهره گیری بیشتر از ظرفیت های بازار سرمایه در تامین مالی اقتصادی كشور فراهم نموده است.
وی تصریح كرد: توجه به معافیت های مالیاتی، بازار سرمایه باید به طور جدی مورد توجه سرمایه گذاران باشد.
وزیر اقتصاد با اشاره به رشد 12 برابری بازار سرمایه در یك دهه گذشته اضافه كرد: سهم بازار سرمایه در تامین مالی پروژه های مالی از 6 درصد در سال 91 به 20 درصد در سال 95 رسیده است و رشد بازار سرمایه و شاخص بورس تهران از منفی 22 درصد در سال 84 به مثبت 12 درصد در سال قبل رسید.
وی روند عملكرد بازدهی سهام در افق بلندمدت را مثبت دانست و اظهار داشت: این رویه به افرادی كه برنامه ریزی های بلندمدت دارند، كمك نماید.
كرباسیان با اشاره به اینكه رئیس جمهوری خواهان ظرفیت سازی برای توسعه بازار سرمایه و تقویت نقش آن در تامین مالی بنگاه ها و جذب منابع خارجی با استفاده از بازار سرمایه است، اظهار داشت: امیدوارم این دو مبحث در طول دولت دوازدهم اجرایی شود.
كرباسیان اظهار داشت: ما فرآیند واگذاری را از بیمه های دولتی شروع كرده ایم و آمادگی داریم شركت های دیگر دولتی را هم واگذار نماییم ضمن آنكه بانك ها ملزم شده اند دارایی های غیرمولد خویش را عرضه كنند.
وی تصریح كرد: رئیس جمهوری به همین دستگاهها دستور داده اند كه مبحث خصوصی سازی را به طور جدی دنبال كنند؛ من هم از سازمان بورس می خواهم كه پذیرش شركت ها را بیش از پیش فعال كنند.
كرباسیان، تامین مالی اقتصاد از جانب بازار سرمایه را نسبت به میانگین جهانی، پایین دانست و خواهان تقویت بازار اولیه بورس شد تا با تولید جذابیت بیشتر، سرمایه گذاران بیشتر از این طرح تامین مالی كنند.
وی با اشاره به اینكه بازار بورس می تواند سرمایه های خارجی را جذب نماید، اضافه كرد: رتبه اعتباری ایران بتازگی نزد سازمان «او. ایی. سی. دی» از 6 به 5 ارتقا یافته است كه فضای خوبی برای همكاری و جذب سرمایه خارجی فراهم می كند.
وی اضافه كرد: این بهبود، زمینه را برای كاهش نرخ جذب فاینانس ها و نرخ های بیمه تولید خواهد نمود.
وی خواهان رتبه بندی شركت ها شد و از سازمان بورس خواست برای این كار زمان بندی تعیین كند و با مشاركت شركا و شركت های خارجی این مورد را پیگیری كنند.
كرباسیان، شفافیت را از خصوصیت های مهم بورس دانست و اظهار داشت: سازمان بورس با نظارت خود، امین مردم است و باید اطلاعات را شفاف و صحیح به مردم عرضه نماید.
وی عرضه اطلاعات مورد نیاز مردم را یكی از ابعاد حقوق شهروندی و از خواسته های رئیس جمهوری دانست و خواهان آن شد كه همه اطلاعات به صورت شفاف به مردم و سرمایه گذاران ارائه شود.
وی تصریح كرد: باید دامنه حضور مردم در بورس را فراهم نماییم تا سرمایه های خرد مردم به این بخش جذب شوند.
وی خواهان تدوین لایحه پشتیبانی از سرمایه گذاران خرد شد تا مردم با اطمینان خاطر بیشتری جذب بورس شوند.
كرباسیان با اشاره به انتشار اوراق مالی اظهار داشت: امسال یك دهم از ظرفیت مجوز انتشار اوراق مشاركت برای تامین مالی استفاده شده است اما می توان از این ابزارها بیشتر بهره برد.
وزیر اقتصاد خواهان تدوین صورت های مالی شركت ها برپایه استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی «آی. اف. آر. اس» شد و اظهار داشت: این كار به شفافیت بیشتر در بورس می انجامد.
وی همینطور خواهان مدیریت اوراق بدهی در بازار سرمایه شد و اظهار داشت: تا چند ماه پیش نرخ سود این اوراق به حدود 40 درصد رسیده بود اما هم اكنون به زیر 15 درصد رسیده است.
كرباسیان پیشنهاد كرد كه اوراق مشاركت صادره بانك ها هم بورس امكان خرید و فروش داشته باشد.
استقرار حاكمیت شركتی دیگر خواسته وزیر اقتصاد بود و خواست كه وظایف هیات مدیره شركت ها از مدیرعامل تفكیك شود.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، آئین پنجاه سالگی بازار سرمایه ایران با حضور وزیر اقتصاد، ولی اله سیف رئیس كل بانك مركزی، عبدالناصر همتی رئیس كل بیمه مركزی و مسئولان سابق و كنونی بازار سرمایه در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.

اقتصام **2025*1070**6075
خبرنگار: لیلا جودی** انتشاردهنده: زهرا هجینی نژاد


1396/11/08
13:25:50
5.0 / 5
4172
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است