سمیعی: رانت به دنبال تلاطم در بازار ارز خواهد آمد

سمیعی: رانت به دنبال تلاطم در بازار ارز خواهد آمد سیب پال: رییس اسبق كانون صرافان معتقد می باشد «واقعی شدن قیمت ارز نه تنها بد و منفی نیست، بلكه اثرات مباركی هم بر آن مترتب خواهد بود. »اصغر سمیعی در گفت وگو با خبرگزاری خبرآنلاین با اشاره به نوسانات قیمت ارز در بازار، تصریح كرد: «بالا رفتن نرخ در بازار تا اندازه ای به نوع توزیع ارز بستگی دارد و تا اندازه ای هم طبیعی است. »
وی اضافه كرد: «اگر این بالا بردن نرخ با مدیریت و حساب شده و با احتیاط باشد، امری كاملا منفی تلقی نمی گردد، اما مشكل كار، تولید تلاطم در بازار و به دنبال آن تولید رانت است. »
رییس اسبق كانون صرافان خاطرنشان كرد: «روز شنبه در حالیكه صرافی های بانك ها دلار را به قیمت ۴۴۸۴ اعلام می كردند و در بازار ۴۵۲۰ معامله می شد، در تارنمای سنای بانك مركزی میانگین قیمت دلار حدود ۴۴۵۳ اعلام می گردد. جای سوال است كه ارز ارزان توسط چه مراجعی به چه كسانی و چه مقدار هایی فروخته شده كه سبب می گردد میانگین این مقدار زیر قیمت بازار و حتی قیمت صرافی های بانك ها بیاید. »
سمیعی عنوان كرد: «همیشه گفته ام این كه قیمت ارز واقعی شود، نه تنها بد و منفی نیست، بلكه اثرات مباركی هم بر آن مترتب خواهد بود. »
وی متذكر شد: «ولی امر نامبارك همانا تولید تلاطم و رانت و فساد است كه آن هم معمولا در اثر عدم شفافیت و توزیع غیرصحیح و توسط عناصر حداقل ناوارد به وقوع می پیوندد. »
رییس اسبق كانون صرافان اظهار داشت: «مهم ترین اثر واقعی شدن نرخ ارز، كنترل هدر رفتن ارز، كمتر شدن واردات غیرضروری، تقویت رونق تولید در كشور و تولید شغل، كم شدن سفر های خارجی و زیادتر شدن سفر های داخلی كه سبب رونق گردشگری در داخل كشور می شود، است.
سمیعی با بیان این كه هم اكنون به صورت متوسط سالانه بیش از 20 میلیارد دلار ارز فقط توسط مسافر ها از كشور خارج می شود، اضافه كرد: «یكی از دلایل این حجم عظیم، خروج ارز توسط مسافر همانا غیرواقعی بودن قیمت ارز و البته دلایل دیگری مثل غیر واقعی بودن قیمت عوارض خروج و شاید تا حدی غیرواقعی بودن قیمت بلیط هواپیما ها برای سفر های خارجی است. »
وی متذكر شد: «وقتی پرتقال مصری با ارز ارزان وارد می شود، دیگر پرتقال شمال فروش نمی رود و تولید ملی صدمه می بیند و همینطور روحیه تولیدكنندگان تضعیف می گردد. برای پیراهن دوز ایرانی هم رقابت با پیراهن های وارداتی چینی سخت می گردد. »

35225

1396/11/03
13:37:35
5.0 / 5
4406
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است