در هفتمین همایش بانكداری الكترونیك اعلام شد

سرمایه گذاری 8 2 میلیارد دلاری جهان در فناوری های مالی

سرمایه گذاری 8 2 میلیارد دلاری جهان در فناوری های مالی سیب پال: تهران - ایرنا - رئیس پژوهشكده پولی و بانكی اعلام نمود كه در سال قبل میلادی (2017) 8. 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری در عرصه فناوری های مالی (فین تك) انجام شده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علی دیواندری» روز دوشنبه در همایش بانكداری الكترونیك كه در مركز همایش های برج میلاد در حال برگزاری است، اضافه كرد: اكنون فناوری اطلاعات جزو لاینفك و جدایی ناپذیر نظام بانكی كشور است، به صورتی كه عملیات دستی در بانك ها برچیده شده و ورود، نگهداری و تحلیل اطلاعات در حساب های بانكی در لحظه و با استفاده از سیستم های بسیار پر قدرت بزرگ مقیاس در حال انجام می باشد. طبیعتاً، این حجم عملیات پردازشی نیازمند مردان و زنان متخصص فداكار و هوشمندی است كه عمدتاً جزو نخبگان كشور بوده و طی سال های متمادی در توسعه بانكداری الكترونیك كشور مشغول به كارند.
دیواندری ادامه داد: این افتخار بزرگی است كه دستاوردهای این حوزه در شرایطی كسب شده كه كشورمان اكنون چهار دهه است كه با محدودیت های بین المللی روبروست و در ارتباط با نرم افزار و سخت افزار تحت تحریم قرار دارد.
دبیر هفتمین همایش بانكداری الكترونیك و نظام های پرداخت خاطرنشان كرد: در این جمع كسانی حضور دارند كه سهم بسزایی در پیشرفت نظام بانكداری الكترونیك و نظام های پرداخت كشور دارند. بنابر این شایسته است قدردان نیروی انسانی كارآفرینی باشیم كه در شرایط غیرمنصفانه محدودیت های بین المللی، با نبوغ خود در این عرصه نقش آفرینی كردند.
وی اضافه كرد: پیشرفت های فناوری سبب تولید تحولات ساختاری و توسعه مدلهای كسب و كار جدید به خصوص در عرصه عرضه خدمات مالی شده است. در دنیای امروز شاهد ظهور كسب و كارهای نوآورانه ای با نام فین تك ها هستیم كه با عرضه خدمات مالی گسترده، به یاری بانكداری سنتی آمده اند و گسترش فعالیت فین تك ها در جهان نشان دهنده پتانسیل بالای این شركت های دانش بنیان در عرصه های مختلف است.
دیواندری با اشاره به اینكه بر مبنای آخرین آمارها، سرمایه گذاری جهانی در فین تك ها در سه ماهه سوم 2017 بالغ بر 8. 2 میلیارد دلار بوده است. خاطرنشان كرد: نگاهی به نحوه تعامل بانك های جهان با این بازیگران جدید از آن حكایت می كند كه بانك ها، دیگر به این نهادهای نورسیده بعنوان رقیب نمی نگرند بلكه با فراهم كردن زیرساخت های مناسب برای فعالیت آنها، از نوآوری ها، خدمات و محصولاتی كه عرضه می دهند در جهت ارتقاء كارایی خدمت رسانی، حداكثر استفاده را كرده و توانسته اند از این مسیر عملكرد خود در زمینه سودآوری را بهبود بخشند. از این رو، تم اصلی هفتمین همایش سالانه بانكداری الكترونیك و نظام های پرداخت، حول مبحث «نوآوری، بازیگران جدید و كارایی در كسب و كار مالی» شكل گرفته است.
رییس پژوهشكده پولی و بانكی تصریح كرد: فین تك های نوظهور در سال های اخیر، می توانند آغازی برای عصر جدید خدمات مالیِ مبتنی بر فن آوری باشند كه با حمایت بانك ها و زمینه سازی بانك مركزی توانایی آن را دارند كه اكوسیستم بانكی را به نفع مشتریان تغییر دهند. هم اكنون كه با پیشرفت های فناوری، فین تك های حوزه پرداخت بعنوان پدیده ای در حال رشد در كشور مطرح شده اند، انتظار می رود این استارت آپ ها بتوانند نظام بانكی را در افزایش كیفیت خدمات یاری رسانند. بانك ها هم به منظور پاسخ دهی موثرتر و دقیق تر به نیازهای مشتریان می توانند با فراهم آوردن پلتفرم های مناسب، از ظرفیت بالای این بازیگران جدید در عرصه خدمات مالی بهره مند شوند. به بیان دیگر، بانك ها و فین تك ها به سمت هم زیستی، مشاركت و انتفاع دوجانبه در حال حركت هستند كه این مطلب و موضوعات پیرامونی آن بخش مهمی از محورهای همایش امسال را به خود مختص كرده است.
وی با اشاره به اینكه كسب و كارهای نوین می توانند فرصت بی نظیری را برای رشد و تعمیق صنعت بانكداری كشور، افزایش دسترسی به خدمات مالی، كاهش هزینه ها و افزایش كارآیی عملیات بانكی رقم بزنند، اضافه كرد: علاوه بر مزایایی كه استارت آپ های مالی برای صنعت بانكداری دارند، در دنیای امروز این كسب و كارهای جدید نقش انكارناپذیری در تولید اشتغال و رشد اقتصادی كشورها ایفا می كنند و به شكلی می توان گفت به پیشرانی برای توسعه بدل شده اند. خلق ایده های جدید كارآفرینی و ظهور كسب و كارهای جدید در نتیجه بهره گیری از فناوری های نوین، فرصت طلایی را پیش روی صنعت مالی و به صورت كلی، اقتصاد كشور قرار داده تا بتوانیم از توسعه در حوزه اقتصاد دانش بنیان برای تولید اشتغال در كشور و به تبع آن افزایش رشد اقتصادی بهره ببریم.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، هفتمین همایش بانكداری الكترونیك روزهای دوم و سوم بهمن ماه با حضور صاحبنظران بانكی و فناوری اطلاعات در برج میلاد تهران برپاست.
در آیین افتتاحیه این رویداد، ولی اله سیف رییس كل بانك مركزی، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیران نظام بانكی حضور دارند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2025**9189**
خبرنگار: لیلا جودی**انتشاردهنده: فرهاد راستی


1396/11/02
13:54:14
5.0 / 5
5003
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است