صالح آبادی اعلام كرد

رشد ۳۰ درصدی تأمین ارز در سامانه نیما

رشد ۳۰ درصدی تأمین ارز در سامانه نیما به گزارش سیب پال، رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به ثبات نسبی بازار حواله دلار در سامانه نیما اظهار داشت: تأمین ارز در سامانه نیما از آغاز سالجاری تا ۲۶ آبان به ۴۲ میلیارد دلار رسیده که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۳۴ میلیارد دلار بوده که نشان دهنده رشد ۳۰ درصدی امسال است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، به نقل از بانک مرکزی، علی صالح آبادی - رئیس کل بانک مرکزی - در شصت و دومین اجلاس مجمع عمومی عادی و فوق العاده بانک مرکزی (۱۴۰۰) که بامداد امروز با حضور رئیس جمهوری برگزار شد ضمن اشاره به برنامه های این بانک برای کنترل تورم و نقدینگی، اظهار داشت: این روند از سال قبل شروع شده و نرخ تورم از ۵۹.۳ درصد در انتها شهریور سال ۱۴۰۰ به ۳۹.۶ درصد در انتها شهریور سال ۱۴۰۱ کاسته شده است که نشان دهنده کاهش ۱۹.۷ درصدی نرخ تورم به صورت متوسط ۱۲ ماهه است.
رئیس کل بانک مرکزی همینطور خاطرنشان کرد: شاخص ۱۲ ماهه بهای تولیدکننده هم از ۸۲.۶ درصد در ابتدای دولت به ۴۱ درصد در انتها شهریور سال ۱۴۰۱ کاسته شده است و نرخ نقطه به نقطه این شاخص هم از ۷۰.۱ درصد در ابتدای دولت به ۳۵ درصد در انتها شهریور سال ۱۴۰۱ کاسته شده است.

صالح آبادی ضمن اشاره به رشد ۳ برابری وصولی های ارزی در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: این شاخص از ۷ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۹ به ۲۱ میلیارد دلار در انتهای سال ۱۴۰۰ رسیده است.
رئیس کل بانک مرکزی همینطور کاهش مدت زمان تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی از ۳۰ به حداکثر دو روز و هم راه اندازی بازار توافقی ارز برای پاسخگویی به نیاز متقاضیان را از دیگر اقدامات مهم بانک مرکزی در چند ماه گذشته عنوان نمود.

صالح آبادی همینطور اظهار داشت: وصول مطالبات ارزی از کارگزاران داخلی و خارجی، افزایش ۵ برابری نسبت به سال قبل داشته است که اقدام مهمی به حساب می آید.

ایشان در ادامه ضمن اشاره به کاهش بیشتر از ۵ واحد درصدی رشد نقدینگی در انتها شهریور سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، اظهار داشت: رشد نقدینگی از ۴۰.۶ درصد در سال ۱۳۹۹ به ۳۹ درصد در انتها شهریور سال ۱۴۰۰ و ۳۵ درصد در انتها شهریور سال ۱۴۰۱ کاسته شده است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه ضمن اشاره به رشد ۵۴ درصدی پرداختی شبکه بانکی به بخش های اقتصادی در سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: تسهیلات پرداختی شبکه بانکی به بخش های اقتصادی از ۱۹۲۶۷ هزار میلیاردریال در انتهای سال ۱۳۹۹ به ۲۹۶۸۲ هزار میلیاردریال در انتهای سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است.
صالح آبادی همینطور از رشد ۴۵ درصدی پرداخت تسهیلات بانکی در ۷ ماهه اول سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل اطلاع داد.

ایشان در ادامه ضمن اشاره به حمایت بانک مرکزی از بخش تولید به صورت غیرتورمی، اظهار داشت: میزان انتشار اوراق گام بعنوان حمایت غیرتورمی از تولید از ۷.۷ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به ۳۲ هزار میلیارد تومان تا ۲۸ آبان سال ۱۴۰۱ رسیده است که رشد ۴ برابری را نشان داده است.

رئیس بانک مرکزی اظهار نمود: میزان اعتبارات پرداختی برای خرید تضمینی گندم از ۱۷ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به بیشتر از ۲۹ هزار میلیارد تومان تا آبان سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرده است.

افزایش پرداخت تسهیلات ازدواج جوانان از ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به ۸۶ هزار میلیارد تومان تا آبان سال ۱۴۰۱، پرداخت ۲۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری تا آبان سال ۱۴۰۱، افزایش تسهیلات پرداختی به شرکتهای دانش بنیان از ۶۶ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به بیشتر از ۷۴ هزار میلیارد تومان تا آبان سال ۱۴۰۱ از دیگر نکات برجسته گزارش رئیس بانک مرکزی به رئیس جمهوری بود.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اقدامات نظارتی این بانک بر عملکرد شبکه بانکی، کنترل مقداری ترازنامه بانکها و حرکت به سمت برنامه ریزی های کمی، کنترل و پیگیری اضافه برداشت برخی بانک ها، ساماندهی پرداخت تسهیلات در بانکهای دارای اضافه برداشت، رتبه بندی بانکها بر مبنای شاخصهای نظارتی و تطبیق سطح فعالیت و خدمات آنها با رتبه مربوطه، طراحی داشبوردهای نظارتی هوشمند در دو سطح کلان و خرد، برقراری ارتباط سامانه سمات با سایر سامانه های نظارتی حاکمیتی، تکمیل سامانه نهاب، بازبینی در روش های فروش اموال مازاد بانک ها در جهت افزایش انگیزه شبکه بانکی و تسهیل فرایند ضمانت بانک ها در انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه را از مهم ترین اقدامات نظارتی بانک مرکزی برشمرد.

صالح آبادی همینطور به اقدامات در رابطه با تکنولوژی های جدید برای تسهیل در ارائه خدمات بانکی به متقاضیان اشاره نمود و اظهار داشت: راه اندازی سامانه های مختلف در جهت تسریع و یکپارچه سازی خدمات بانکی مانند سامانه ایمن چک و چک الکترونیک در این عرصه انجام شده است.
منبع:

1401/08/30
10:48:46
0.0 / 5
243
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است