یك كارشناس پاسخ داد

لازمه ساخت چهار میلیون مسکن چیست؟

لازمه ساخت چهار میلیون مسکن چیست؟ به گزارش سیب پال، یک کارشناس اقتصاد مسکن اظهار داشت: ساخت چهار میلیون واحد مسکونی نیازمند رشد اقتصادی بالای 10 درصد و استفاده از دست کم 15 ابزار مالی است.


بیت الله ستاریان در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: بخش خصوصی ۹۵ تا ۹۷ درصد تولید مسکن در ایران را انجام می دهد و طی دهه های گذشته بین ۳ تا ۵ درصد توسط دولت حمایت و راه اندازی شده است. همیشه طی پنج دهه گذشته نیز کمبود مسکن داشتیم. علت این است که در گذشته دولت نه توانسته بسازد و نه توانسته تسهیل گری کند. بخش خصوصی هم هیچ یک از ابزارهای مالی که سال هاست دنیا از آنها استفاده می نماید در اختیار نداشته است. سازندگان با دست خالی و مقداری منابع خودشان ساخت و ساز کرده اند و کارها را پیش برده اند.

تولید مسکن فقط بر عهده وزارت راه و شهرسازی نیست
وی ادامه داد: دولت باید شرایط استفاده از ابزارهای مالی متنوع در بخش مسکن را برای مردم فراهم آورد اما کارها به وزارت راه و شهرسازی سپرده می شود؛ در صورتیکه وظیفه ی اصلی این وزارتخانه ارائه زمین و خدمات تشکیلاتی است. وزارت اقتصاد باید خطوط مالی را فراهم آورد. وزارت صمت نیز صنایع تولیدی ساختمان را تقویت کند.
این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: همه فکر می کنند مسکن یک مقوله مهندسی است؛ به این صورت که زمین و مصالح بدهیم و کارها جلو برود. در صورتیکه نیمی از نقدینگی کشور و تمام صنایع عمده کشور وابسته به صنعت ساختمان است. نیمی از اقتصاد کشور در بخش مسکن قرار دارد. مهندسی یک بخش خیلی جزئی از اقتصاد مسکن را شکل می دهد.
ستاریان با اعلان اینکه امروزه در دنیا ۱۰ تا ۱۵ ابزار مالی در بخش مسکن مورد استفاده قرار می گیرد اشاره کرد: اوراق مشارکت، بازارهای رهنی، لیزینگ، فاینانس، صندوق های املاک و مستغلات و... در جهان استفاده می شود. بخش خصوصی در ایران هیچ یک از این ابزارها را در اختیار ندارد و چیزی به نام پیش فروش طراحی شده است. دو نفر همدیگر را می شناسند، یکی پول می دهد دیگری خانه را می سازد و عمدتاً برمبنای اعتماد کار را جلو می برند؛ برای اینکه قانون و نهاد مشخصی که پیش فروش را مدیریت کند وجود ندارد.

ساخت ۴ میلیون واحد یعنی توسعه عمرانی ۴ درصد
وی، تولید چهار میلیون واحد مسکونی را نیازمند رشد اقتصادی بیش از ۱۰ درصد دانست و اظهار داشت: در دهه های گذشته همیشه تاکید شده که کشور به تولید سالیانه یک میلیون خانه نیاز دارد. هم اکنون این هدف توسط دولت سیزدهم نیز دنبال می شود. تولید چهار میلیون مسکن در چهار سال یعنی یک بیست و پنجم واحدهای مسکونی کل کشور که ۴ درصد می شود. این چهار میلیون واحد فضاهای جانبی و زیرساخت نیاز دارد. در حقیقت شما می خواهید ۴ درصد در کل کشور توسعه عمرانی ایجاد کنید. این هدف نیازمند آنست که رشد اقتصادی کشور بالای ۱۰ درصد باشد.
این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: تنها ابزار مالی در اختیار بخش مسکن، آورده متقاضیان و منابع بانکی است. متقاضیان که عمدتاً از اقشار کم درآمد هستند منابعی ندارند. اگر به بانکها فشار بیاورید منابعشان تخلیه می شود و نهایتاً می توانید سالیانه ۱۰۰ هزار واحد بسازید، بدین سبب باید تسهیل گری صورت گیرد.
ستاریان با ابراز امیدواری در خصوص اینکه دولت شرایط را برای تولید مسکن توسط بخش خصوصی فراهم آورد اضافه کرد: نقش دولت، پیمانکاری نیست. دولت باید تسهیل گری کند و ابزارهای مالی را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد. البته دولت اعلام نموده که می خواهد در پروژه نهضت ملی مسکن برای بخش خصوصی تسهیل گری کند که امیدواریم در این هدف موفق شود.

نهضت ملی مسکن در یک نگاه
بنا بر این گزارش، دولت سیزدهم برمبنای قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب ۱۷ مرداد سال ۱۴۰۰ ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه خود گنجانده است. حدود ۵.۵ میلیون نفر برای این طرح نام نویسی کرده اند که بیش از ۳.۶ میلیون نفر تایید شده اند. برمبنای آخرین اعلام وزارت راه و شهرسازی تا حالا برای یک میلیون و ۶۶۶ هزار و ۶۷۳ واحد مسکونی زمین تامین و تا ۲۵ مردادماه ۱۴۰۱ ساخت یک میلیون و ۵۹۲ هزار و ۸۲۴ واحد مسکونی شروع شده است. قبل از این هم اعلام شده بود که حدود ۴۳۰ هزار واحد در مرحله ی فونداسیون قرار دارد. علاوه بر قراردادهای مشارکت با پیمانکاران، رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی گفته که برای ساخت خانه های ویلایی یک طبقه تا سه طبقه به مردم زمین واگذار می نماییم. همچون موانع طرح می توان به عدم عملکرد تعدادی از بانکها به تکلیف قانونی خود در تامین منابع ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی سالیانه این پروژه اشاره نمود. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود و زمان ساخت پروژه ۱۸ تا ۲۴ ماه تعیین شده است.1401/06/17
23:31:01
0.0 / 5
230
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است