بازار سیاه وام ازدواج فروش محضری60 میلیون تومان

بازار سیاه وام ازدواج فروش محضری60 میلیون تومان به گزارش سیب پال، تجارت نیوز نوشت: وام های مختلفی در بانکها عرضه می شود اما سود و اقساط بالای این وام ها سبب شده که بازار سیاه وام های کم سود با شرایط بهتر هم شکل بگیرد. یکی از وام هایی که خرید و فروش آن رونق گرفته، وام ازدواج است. بعضی از مشمولان وام ازدواج، آنرا ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان می فروشند.


به تازگی فروش وام ازدواج در کانال ها و سایت ها از جانب برخی جوانان رونق گرفته است. وامی که ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود. یک معامله دو سر برد برای خریدار و فروشنده. اما آیا طرح های تشویقی ازدواج و فرزندآوری به افزایش ازدواج کودکان می انجامد؟ به بانکها که رجوع کنید فهرستی از وام های مختلف پیش رویتان می گذراند. شرایطی که بعضی می گویند با آن بیشتر زیر بار بدهی می روند. سودهای چند ده درصدی تا داشتن چند ضامن و اقساط سنگین همچون گلایه های متقاضیان این وام ها هستند. پرداخت اقساط وام یک نگرانی برای خیلی از وام گیرندگان است، در همین جال تاخیر در پرداخت اقساط هم خود جریمه دیگری در راه دارد. روندی نفس گیر آن هم در شرایط اقتصادی فعلی که شاید تنها گزینه برای باز کردن گره های اقتصادی زندگی بعضی از مردم باشد. وام ازدواج سال ۱۴۰۱ به ۱۲۰ میلیون تومان رسید. کارمزد این وام چهار درصد و بازپرداخت آن ۱۰ ساله است. ضمن این که اقساط یک میلیون تومانی وام ازدواج هم امتیاز دیگری برای مشمولان است. در ادامه قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت مبلغ وام ازدواج برای مردان زیر ۲۵ سال و زنان زیر ۲۳ سال، ۳۰ میلیون بیشتر می شود. یعنی ۱۵۰ میلیون تومان.
همه این شرایط دست به دست هم می دهند تا بازار سیاه برای خرید و فروش وام های کم سود مانند وام ازدواج هم شکل بگیرد. اما شرایط خرید وام ازدواج چگونه است؟ فروش وام ازدواج ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان یکی از فروشندگان وام ازدواج می گوید: «وام ازدواج ۱۲۰ میلیون تومان است و آنرا ۴۴ میلیون تومان می فروشم. یک سفته هم می گیرم برای ضمانت پرداخت اقساط.» او می گوید: «به محضرخانه می رویم و سندی تنظیم می نماییم که وام را فروخته ایم و اقساط آنرا خریدار می پردازد.» یکی دیگر از فروشندگان، این وام را ۳۳ میلیون تومان به فروش گذاشته است. فروشنده دیگری هم می گوید دو وام ازدواج دارد به مبلغ ۲۷۰ میلیون تومان که آنها را ۶۰ میلیون تومان می فروشد. ۱۰ میلیون؛ دستمزد واسطه خرید و فروش وام برخی بدون واسطه وام ازدواج خویش را برای فروش گذاشته اند و برخی در کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی دست به کار شده اند. پیدا کردن خریدار و فروشنده در این کانال ها البته کار راحت تری است اما خریدار باید هزینه این معامله را به واسطه فروش پرداخت کند. دستمزد ادمین هر کدام از این کانال و صفحات خرید و فروش وام ازدواج متفاوت می باشد. یکی از این واسطه ها می گوید: «برای معرفی خریدار و فروشنده وام ازدواج ۱۰ میلیون تومان فقط از خریدار می گیرم.» آگهی خرید و فروش وام ازدواج در شبکه های اجتماعی. یکی دیگر از این واسطه ها هم می گوید: «هزینه معرفی فروشنده یک وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومانی، ۲ میلیون تومان است.» واسطه دیگری می گوید: «من فقط اجازه دسترسی به اطلاعات خریدار و فروشنده را دو طرف می دهم. برای این منظور ۲ ماه اشتراک کانال و دسترسی به اطلاعات تماس و توضیحات وام، ۵۹ هزار تومان است.» فروشندگان و متقاضیان این وام به یک شهر محدود نمی شوند. از شیراز و تهران گرفته تا زاهدان، تبریز، مشهد و سایر شهرها این وام خرید و فروش می شود. افزایش کودک همسری در راه است؟ در قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت طرح های تشویقی برای افزایش ازدواج و فرزندآوری کم نیستند. از اهدای خودرو به مادران با قیمت کارخانه تا وام فرزندآوری. در طرح های جزئی تر هم بلیت سینما را برای خانواده های دارای سه فرزند نیم بها کردند! اما یکی از نگرانی های مهم در رابطه با این دست طرح ها همچون افزایش مبلغ وام ازدواج، افزایش ازدواج میان دختران و پسران در سنین کم است. سال قبل محمدمهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در رابطه با وضعیت ازدواج اظهار داشت که شیب ازدواج در ایران در ۱۷ سال قبل نزولی بود و پارسال (یعنی سال ۱۳۹۹) پنج درصد افزایش داشت. او اظهار داشت: «این نشان دهنده همکاری نهادها با هم و ناشی از فرهنگ سازی ها و ترویج بحث ساده سازی ازدواج بود.» اما مرکز آمار ایران در رابطه با وضعیت ازدواج در سال ۹۹ چه می گوید؟ طبق گزارش وضعیت اجتماعی و فرهنگی ایران بهار ۱۴۰۰ که مرکز آمار منتشر کرد، ۲۰ پسر کمتر از ۱۵ سال و یک دختر کمتر از ۱۰ سال در سال ۱۳۹۹ ازدواج کرده اند. بیشتر بخوانید: هشدار به بدهکاران کلان بانکی / دیگر اجازه دریافت تسهیلات ندارید! چگونه سهام بورسی را وثیقه وام کنیم؟ ۲۱۷ ۴۶


منبع:

1401/05/24
09:14:16
0.0 / 5
196
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است