بورس باردیگر صعود می کند؟

بورس باردیگر صعود می کند؟ سیب پال: یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اگر مذاکرات به نتیجه برسد، فاصله ارز نیما و بازار آزاد کم شود و تکلیف واگذاری سایپا و ایران خودرو روشن شود، روند حرکت بازار صعودی خواهد شد.


روزبه شریعتی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت بازار سرمایه در بهمن ماه سال قبل اظهار نمود: شاخص کل بورس در بهمن ماه سال قبل در محدوده یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد قرار گرفت. در آن روزها بازار در اوج ناامیدی قرار داشت، حجم معاملات به شدت کم شده بود و بازار خودرا از ترکش های بودجه ریزی ترمیم نکرده بود. بازاری که تصور میکرد دولت به شدت حامی آنست و انتظار بر این بود که همه محصولاتی امکانش وجود دارد، در بستر بورس کالا ارائه شود.
وی با تاکید بر این که انتظار میرفت دولت از بازار سرمایه حمایت تمام قد داشته باشد، اظهار داشت: اما نه فقط در فصل بودجه ریزی این اتفاق رخ نداد بلکه حتی صحبت از مالیات بر صادرات شرکتها شد. نرخ گاز به بازار شوک بدی را وارد کرد و موجب کشمکش هایی بین سازمان، شرکتها و دولت شد. این عوامل در کنار ریزش قیمت دلار موجب شد شاخص کل به یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد برسد. اما در این نقطه امیدی در حال شکل گیری بود. صحبت از توافق شد، نرخ دلار آغاز به رشد کرد، استارت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی خورده و منجر به چشم اندازی تورمی شد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: شروع جنگ روسیه و اوکراین موجب افزایش قیمت انرژی و ارزش کامودیتی شد و بازار رشد خودرا بصورت اهسته و پیوسته اغاز کرد و به محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد رسید. بازار در آن نقطه نیاز به محرک هایی داشت که بتواند تصمیم بگیرد رشد خودرا ادامه دهد یا خیر. در این نقطه P/E TTM بازار به بالای ۹ واحد رسیده بود درحالی که این شاخص در که در بهمن ماه که بازار در کف قرار داشت، در محدوده ۷.۵ واحد بود. P/E ۲۴۰ شرکت تولیدکننده در بهمن ماه به کمتر از ۵ واحد رسیده بود درحالی که هم اکنون در محدوده ۶.۵ واحد است. بررسی تاریخی نشان میدهد هرگاه P/E TTM بازار در محدوده زیر ۸ واحد باشد، تقاضای قابل توجهی وارد بازار شده و هرگاه P/E TTM به ۱۲ میرسد نقطه اشباع خرید است و بازار استارت اصلاح را میزند.
بازار در انتظار محرک ها
شریعتی با اعلان اینکه بازار منتظر رخ دادن اتفاقاتی است، توضیح داد: حرکت شاخص کل بورس در هفته های اخیر از محدود یک میلیون و ۵۶۰ هزار واحد اغاز شد و تا محدوده یک میلیون و ۵۲۰ زهرا واحد افت پیدا کرد. شاخص هم وزن هم کمی افت داشت. اما حجم معاملات به عنوان دماسنج بازار سرمایه در دو سه هفته اخیر کاهش قابل توجهی داشته و از محدوه ۷ هزار میلیارد تومان که منجر به رشد بازار شده بود به ۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. حدودا در یک ماه اخیر سرانه خرید و فروش سهامداران به همدیگر نزدیک شده است و این موجب میشود بازار نه رشد قابل توجهی داشته باشد و نه افت قابل توجهی.
وی افزود: در این شرایط محرک ها و منابع نقد باید از جاهای دیگر به بازار تزریق شود. یعنی چشم اندازی برای سرمایه گذاران بیرونی شکل بگیرد. بازار باردیگر وارد وضعیت رکودی خود می شود. در این روزها شاهد می باشیم که نهادهای زیرمجموعه های هلدینگ های بازنشستگی فروش خودرا برایجبران هزینه های اداری و عمومی و جبرای کسری بودجه از بازار سرمایه تامین میکنند. تا زمانی هم که برجام شکل نگیرد تا خیال دولت از درامد بیرونی و پول های بلوکه شده راحت باشد این حس برای سرمایه گذاران وجود دارد که دولت ممکنست تغییراتی در ماده اولیه، نرخ های فروش و... شرکتها اعمال نماید. بازار حدودا دو سال است که در این روزهای سال در محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد قرار دارد.
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این که مهم ترین نکته فاصله نرخ ارز نیمایی و بازار ازاد است، عنوان کرد: این مساله برای سرمایه گذاران خوش یمن نیست. بخصوص برای سهامدارانی به رشد دلار در بازار آزاد دل بسته بودند. درحالی که نرخ نیما روی شرکت های بورسی موثر است و تا آن زمان که بین نرخ نیما و نرخ ازاد فاصله وجود دارد موجب می شود شرکتها نتوانند بازدهی قابل توجهی خلق کنند برای اینکه هزینه های عمومی شرکتها باتوجه به تورم رشد قابل توجهی داشته است اما ناچار هستند نرخ های فروش خودرا چه بصورت دستوری و چه به عنوان تنها راه قانونی در محدوده ۲۵ هزار تومان که سامانه نیما است بفروشند.
تاثیر بازار جهانی روی بورس ایران
شریعتی در ادامه با اشاره به قیمت ها در بازارهای جهانی اظهار نمود: بازار جهانی شرایط پیچیده ای پیدا کرده است. رفتار غربی ها در اوکراین قابل توجه است. روسیه عقب ننشسته است و با بالا و پایین کردن عرضه گاز، اروپا را به سمت انرژی زغال سنگ سوق دهد. رشد تورم و در عین حال افزایش قیمت بهره در کشورهای توسعه یافته و غربی چشم انداز رکود تورمی را رقم زده است و کشورها تصمیم گرفتند بصورت از پیش تعیین شده وخودخواسته این رکورد را ایجاد کنند که قابلیت کنترل داشته باشد. این اطمینان برای اروپایی ها به وجود آمده که ممکنست جنگ روسیه و اوکراین ممکن ادامه دار باش و این اتفاق روی قیمت های جهانی تاثیرگذاشته است.
حرکت بورس به چه سمتی خواهد بود؟
وی با اعلان اینکه اگر محرک های بازار روند مثبتی داشته باشند، وضعیت بازار نیز رو به بهبود حرکت خواهد کرد، عنوان کرد: به نتیجه رسیدن توافق مهم ترین محرک است. همین طور واگذاری سایپا و ایران خودرو می تواند بو و رنگ متفاوتی به بازار بدهد. با توجه به این که در فصل مجامع قرار داریم، تقسیم DPS از طرف شرکت های بزرگ میتواند مرحکی باشد تا شاخص به یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد برسد. رکود در بازار جهانی منجر به اصلاح صنعت کامودیتی می شود اما این اصلاح عمدتاً برای محصولات مارجینال است و روی برخی محصولات مانند فولاد تاثیری ندارد.
منبع:

1401/04/06
12:24:38
0.0 / 5
165
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است