وزیر كار:

اقتصاد تورمی بخشی از درآمد مردم را از بین می برد

اقتصاد تورمی بخشی از درآمد مردم را از بین می برد خراسان رضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در یک اقتصاد تورمی بخشی از درآمد مردم از بین رفته و ارزش به دست آمده در تورم از دست می رود؛ ازاین رو حقوق مردم باید در موضوعات پولی، تورمی، ارزی و سیاست گذاری ها در سطح کلان اقتصاد و... هم از جانب دولت رعایت شود.حجت الله عبدالملکی امروز، ۲۲ اردیبهشت ماه، در نخستین همایش مردمی سازی اقتصاد و اقتصاد مقاومتی که در سالن همایش های دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار نمود: اقتصاد مقاومتی دارای پنج اصل اساسی است که یکی از آن مردمی سازی اقتصاد است و این مردمی بودن در اقتصاد مقاومتی از اقتصاد اسلامی نشات می گیرد. مردمی سازی یکی از اصول اساسی در اقتصاد اسلامی است.

وی اضافه کرد: در دوره حکومت پیامبر(ص) هم شاهد کمترین سرمایه گذاری دولتی بودیم و این ریل گذاری بیشتر توسط مردم صورت می گرفت. در واقع در این دوران کار حاکمیت هدایت و تنظیم گری بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در طول تاریخ مکاتبی هم بود که از آزادی اقتصادی صحبت کرده اند. آنچه که در اقتصاد اسلامی بر آن تاکید می شود، یک اقتصاد دولتی و مردمی است. در این اقتصاد دولت باید به نحوی مسائل را ساماندهی کند که از ظرفیت های مردمی استفاده شده و اقتصاد هدایت شود.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: در اقتصاد مقاومتی هم وقتی سخن از مردمی سازی می شود، تاکید بر جایگاه مردم و تکالیف و حقوق آن هاست. مردم نه تنها نسبت به خود و خانواده خویش بلکه نسبت به جامعه هم تکلیف دارند. بخشی از مردمی سازی اقتصاد هم همین توجه بر تکالیف مردم بر اقتصاد در بخش های تولید و مصرف است. بعنوان مثال با انتخاب کالای خارجی فرصت شغلی کارگران ایرانی از بین می رود؛ عدم خرید این کالاها همان تکلیف مردم در اقتصاد است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برای یک اقتصاد مردمی دولت باید فرآیندها را بگونه ای تنظیم کند که حقوق مردم در اقتصاد رعایت شود و آنها بتوانند تکالیف خویش را انجام دهند؛ ازاین رو اقدامی که اخیرا برای صدور مجوزها صورت گرفت، یکی از همین موارد است.

مفهوم مردم سالاری دینی در اقتصاد اجرایی نشده است

در ادامه عادل پیغامی، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: یکی از مهم ترین نوآوری ها در انقلاب اسلامی مردم سالاری دینی و ولایت فقیه است. مردم سالاری دینی همان دین سالاری مردمی است و نمی توانیم این ۲ مفهوم را از یکدیگر جدا کرد.

وی اضافه کرد: لازم است این مفهوم در اقتصاد هم اجرایی شود. هم اکنون مفهوم مردم سالاری دینی در اقتصاد اجرایی نشده است.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به اقتصاد سیاسی ولایی اظهار داشت: ریزش مفهوم ولایت در عرصه اقتصاد هم مسئله مهم انقلاب اسلامی در نظام سازی و جامعه پردازی به حساب می آید. باید در نظام اسلامی و قبل و پس از ظهور امام زمان(عج) یک اقتصاد سیاسی ولایی داشته باشیم.

افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران با تورم موجود در جامعه خنثی می شود

پیغامی ضمن اشاره به مسئله فرادست و فرودست در اقتصاد تصریح کرد: هر کسی که تنها ۲ واحد درس اقتصاد گذرانده باشد، می داند که در اقتصاد متغیرهای اسمی ملاک نیست؛ یعنی افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران با تورم موجود در جامعه خنثی می شود. ازاین رو در واقع افزایش حقوقی اتفاق نیفتاده است.

وی تصریح کرد: درحال ورود به دوره ای هستیم که تکنولوژی ما را به سمتی می برد که اگر مردمی سازی را به شکل جدی دنبال نکنیم، در این بازی بازنده هستیم. تکنولوژی مانند موج از روی بخش خصوصی ما رد شده و آنرا تخریب می کند.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاملی در باب حکمرانی و اقتصاد مردمی اظهار داشت: حکمرانی اصطلاح جدیدی است و این ظرفیت را در چند دهه اخیر به مباحثات و مطالعات اجتماعی و انسانی شامل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داده است تا با استفاده از آن مقوله مداخله، سیاست گذاری، تدبیر و تمشیت امور را در معنای ساده و اولیه ای چون اعمال حاکمیت و قدرت خلاصه نکنیم.
1401/02/22
23:03:42
0.0 / 5
189
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است