عضو كمیسیون صنایع مجلس توضیح داد؛

قطعه سازان ایرانی به بنز و بی ام و صادرات دارند

قطعه سازان ایرانی به بنز و بی ام و صادرات دارند به گزارش سیب پال عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه وزارت صمت سازوکار نظارتی برای واردات خودرو تدوین می کند اظهار داشت: میتوان با صادرات قطعه و خودرو تا ۲۰۰ میلیون دلار ارز به دست آورد و در مقابل خودرو وارد کرد.علی جدی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد این که آیا کشور تا این اندازه توان صادرات قطعه و خودرو دارد که بتواند در مقابل خودروی خارجی وارد کند، اظهار نمود: هم اکنون میلیاردها دلار صادرات داریم و قطعه سازان داخلی به برندهای خارجی و اروپایی صادرات انجام می دهند؛ حتی بعضی از شرکتهای بخش خصوصی در حوزه قطعه سازی و نیرو محرکه به کشور آلمان و شرکت هایی همچون بنز و بی ام و صادرات انجام می دهند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این سؤال که ازاین رو تمرکز بیشتر بر صادرات قطعه است، اظهار داشت: شاید خودرو نتوانیم صادر نماییم اما در صادرات قطعه، خدمات فنی مهندسی در ارتباط با نیرومحرکه مشکلی نخواهیم داشت، حتی صادرات قطعات در ارتباط با کشتی سازی و تجهیزات کشاورزی هم شامل می شود. به صورت کلی بیشتر صادرات مجموعه نیرو محرکه مورد نظر این قانون است.
وی در مورد این که آیا با صادرات قطعه میتوان به اندازه کافی ارز به دست آورد که خودرو وارد کرد، اضافه کرد: این قانون در واقع مشوقی برای قطعه سازان و بعضی از خودروسازان است؛ اما به نظر من به سادگی میتوان با صادرات قطعه و خودرو تا ۲۰۰ میلیون دلار ارز به دست آورد و در مقابل خودرو وارد کرد.
وزارت صمت سازوکار نظارتی برای واردات خودرو تدوین می کند
جدی در مورد احتمال ایجاد یک فضای رانتی، اظهار داشت: ما رانت خاصی برای کسی در نظر نگرفته ایم هر کسی بتواند صادرات انجام دهد می تواند خودرو وارد کند.
وی خاطرنشان کرد: به هر حال وزارت صمت مکلف به تعیین سازوکار برای نظارت در این بخش و ارزهای صادراتی شده است و باید ارزهایی که می خواهد مجوز واردات خودرو بدهد را تعیین تکلیف کند که آیا از محل صادرات است یا خیر؛ همینطور نهادهای نظارتی هم ورود خواهند کرد.
هیات وزیران کمیت و کیفیت واردات را تعیین می کند
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد میزان واردات، اضافه کرد: ما سقفی برای واردات در نظر نگرفتیم و هیات وزیران موظف به تعیین تکلیف در این بخش از نظر کیفی و کمی شده است. شورای رقابت هم نقشی نخواهد داشت.
وی افزود: شورای نگهبان در نهایت ۱۰ روز فرصت دارد که اعلام نظر کند و در صورت تایید تبدیل به قانون می شود و در صورت عدم تایید مجدد به مجلس باز میگردد.
ما به دنبال تأمین نظر وزیر صمت نیستیم/ وزیر ملزم به اجراست
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد مخالفت وزیر صمت با واردات خودرو، اظهار داشت: ما به دنبال تأمین نظر وزیر صمت نیستیم؛ ما نظر وزیر را می شنویم و بعد تصمیم خویش را می گیریم. هم اکنون هم چون دولت در حوزه خودرو ورود نکرده مجلس رأسا وارد عمل شده است.
جدی اظهار نمود: وزارت صمت اجازه ندارد که اجرا نکند؛ اگر تبدیل به قانون شود و وزیر اجرا نکند به مجلس احضار می شود. مجلس آبروی خویش را از سر راه پیدا نکرده که قانون تصویب کند و وزیر تصمیم بگیرد که اجرا نکند.
کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی قیمت خودرو های خارجی
وی در مورد تأثیر واردات خودرو بر قیمتهای بازار، اظهار داشت: خودرو های خارجی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش قیمت می خورند؛ خودروی ۵۰۰ میلیون تومانی ۲.۵ میلیارد تومان فروخته می شود و قیمت ها حدود ۷ برابر غیرواقعی است.
جدی خاطرنشان کرد: قیمت خودرو های داخلی هم متعادل می شود و حداقل قیمت ها بیشتر از این افزایش نمی یابد و قیمت خودرو در بازار به کارخانه نزدیک می شود.


منبع:

1400/09/07
13:44:13
0.0 / 5
271
تگهای خبر: ارز , بازار , خدمات , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است