دلار در آستانه فتح كانال جدید

دلار در آستانه فتح كانال جدید ارزش دلار برای دومین روز متوالی صعودی ماند.


به گزارش سیب پال به نقل از رویترز، افزایش نرخ تورم در نقاط مختلف جهان به یک نگرانی جدید درباب آینده مالی بعد از اختتام کرونا تبدیل گشته است. صندوق بین المللی پول با ابراز نگرانی نسبت به افزایش سریع تورم در آمریکا، کشورهای اروپایی و دیگر کشورها هشدار داده است که تداوم این روند موجب خشک شدن جریان سرمایه ورودی به کشورهای درحال توسعه خواهد شد آن هم در زمانی که این کشورها برای خروج کامل از رکود کرونائی، بیش از هر زمان دیگری در سالهای اخیر نیازمند سرمایه گذاری های جدید خارجی هستند.
هیات مدیره بانک مرکزی اروپا با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود تا زمان احیای کامل اقتصاد، برنامه حمایتی فعلی ادامه پیدا خواهدنمود. طبق اعلام بانک مرکزی اروپا، برنامه خرید اوراق قرضه که ۲.۲ تریلیون دلار اعتبار به آن تخصیص داده شده است، تا مارس سال آینده ادامه پیدا خواهدنمود. در این بیانیه آمده است تا زمانی که نرخ تورم در محدوده دو درصدی بصورت کامل تثبیت نشود، نرخ بهره در سطح فعلی حفظ خواهد شد. نرخ بهره هم اکنون منفی ۰.۵ درصد است که کمترین نرخ بهره تاریخی این منطقه شمرده می شود.
معامله گران بازار ارز منتظر رونمایی از تصمیمات جدید لندن در قبال مساله ایرلند برای تعیین مسیر بعدی یورو و پوند هستند. با وجود گذشت دو سال از برگزیت، هنوز دو طرف نتوانسته اند اختلافات خودرا بر سر طیف گسترده ای از مباحث همچون امور گمرکی و روابط بانکی حل کنند و در این بین مساله ایرلند یک اختلاف جدی باقی مانده است. ایرلند شمالی جزو خاک بریتانیا و ایرلند جنوبی جزو اتحادیه اروپا است و دولت انگلیس با برقراری مقررات اتحادیه اروپا در مرزهای دو بخش مخالف است.
به دنبال ریزش های متوالی رمزارزها و ناتوانی طلا در شکستن سطح مهم مقاومتی ۲۰۰۰ دلاری، جذابیت بازار ارز برای معامله گران بیش از پیش بالا رفته تا جایی که حجم معاملات روزانه در بازارهای ارز در جهان چیزی حدود ۶.۵ تریلیون دلار برآورد می شود. (در مقام مقایسه، کل ارزش بازار رمزارزها کمتر از ۱.۴ تریلیون دلار است.) در میان ارزهای مختلف نیز ارزهای امن کماکان محبوبیت بالایی برای سرمایه گذارانی دارند که آنها را بعنوان ابزاری برای حفظ سرمایه ارزیابی و شناسایی می کنند.
اطمینان به دلار در پی اظهارات رئیس جمهور آمریکا بالا رفته است. جو بایدن با اعلان اینکه نسبت به توانایی بانک مرکزی در مهار تورم اطمینان دارد، به جروم پاول- رئیس بانک مرکزی- گفته است که استقلال بانک مرکزی احترام می گذارد. جروم پاول در زمان ریاست جمهری دونالد ترامپ به این سمت منصوب گردید و هنوز مشخص نیست که در دولت بایدن با تمدید دوره ریاست وی موافقت شود. پاول پیش تر با خیلی از سیاست های ترامپ مخالفت کرده و همین مساله موجب ایجاد اختلافات عمیق بین این دو نفر شده بود.
روند مبتلاشدن به کرونا در بیشتر کشورهای جهان بار دیگر اوج گرفته و شمار قربانیان خصوصاً در کشورهای شرق آسیا به سطح بی سابقه ای رسیده و در آمریکا شمار مبتلایان روزانه از ۲۵ هزار نفر فرا رفته است. همزمان با بیشتر شدن شمار مبتلایان به کرونا و پیدایش انواع جهش یافته جدید، سازمان بهداشت جهانی در اطلاعیه ای به کشورهای مختلف هشدار داده است که در برداشتن مقررات قرنطینه ای احتیاط بیشتری از خود به خرج دهند. واریانت دلتای ویروس کرونا حالا به نوع غالب در اروپا و آمریکا تبدیل گشته است.
وزیر خزانه داری آمریکا با اشاره به بالا باقی ماندن نرخ تورم در این کشور گفته نگران فشار بیش از حدی است که این تورم به خانوارهای با درآمد کم و افرادی که به سبب کرونا با کاهش درآمد مواجه گشته اند، وارد میکند. با این وجود ژانت یلن با ابراز اطمینان نسبت به بازگشت تورم به محدوده هدف گفته است فکر نمی کند اقتصاد آمریکا و جهان در خطر وقوع یک بحران مالی نظیر آنچه در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ رخ داد، باشد. بگفته یلن چندین ماه زمان تا عادی شدن نرخ تورم لازم است.
روابط بین چین و آمریکا بار دیگر متشنج شده است. بعد از آنکه وزارت تجاری آمریکا از تحریم شماری از شرکت های چینی به بهتان ارتباط آنها با ارتش چین و نقض حقوق بشر خبر داد، حالا قانون گذاران آمریکایی به دنبال ممنوع اعلام شدن هرگونه تجارت شرکت های این کشور با استان سین کیانگ هستند. در طرف دیگر اما وزارت خارجه چین با تمجید از اقدام روسیه در به صفر رساندن سهم دلار از ذخایر ارزی صندوق ثروت ملی گفته است همکاریهای خود با روسیه را در زمینه کاهش وابستگی به دلار افزایش خواهد داد.
باقی ماندن جریان ورودی سرمایه خارجی به چین در سطحی خوب موجب خواهد شد تا یوان موقعیت خود مقابل دلار را کماکان حفظ کند. داده های انتشار یافته از طرف وزارت تجاری چین نشان میدهد سرمایه گذاری خارجی مستقیم در چین در ۶ ماه نخست امسال به ۶۰۷.۸۴ میلیارد یوان رسیده که این رقم در مقایسه با زمان مشابه منتهی به سال قبل ۳۳.۹ درصد افزایش نشان میدهد. بیشترین افزایش سرمایه گذاری خارجی طی این مدت مربوط به کشورهای آ. سه. آن با ۵۰.۷ درصد و اتحادیه اروپا با ۱۰.۳ درصد بوده است.
اما با تشدید شکاف بین روند واکسیناسیون در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه، تقاضا برای دارایی های امن بار دیگر بالا رفته است. مقامات سازمان بهداشت جهانی از رهبران کشورهای توسعه یافته خواسته اند مازاد واکسن در کشورهای خودرا به کشورهای نیازمند اختصاص دهند. این درخواست بعد از آن مطرح می شود که در بعضی از کشورها، احتمال تزریق دوز سوم به افراد مطرح شده اما خیلی از نهادهای معتبر اعلام نموده اند افرادی که دو دوز واکسن تزریق کرده اند نیازی به دوز سوم ندارند.
تا حالا بیش از ۱۹۳ میلیون و ۶۶۰ هزار و ۶۹۵ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۱۵۵ هزار و ۳۱۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۲۶ هزار و ۱۸۷ نفر، برزیل با ۵۴۷ هزار و ۱۳۴ نفر، هند با ۴۱۹ هزار و ۶۱۳ نفر، مکزیک با ۲۳۷ هزار و ۶۲۶ نفر و پرو با ۱۹۵ هزار و ۵۴۷ نفر بوده است.
جین فولی - استراتژیست ارشد ارزی در روبوبانک - اظهار داشت: از مدت ها پیش شاهد اثرگذاری مثبت پیشرفت در واکسیناسیون روی بازار ارز بوده ایم. این که واکسن ها تا چه حد در مقابل جهش های جدید جواب بدهند یکی از مواردی است که راجع به آن در میان معامله گران نگرانی های زیادی را به وجود آورده است. بصورت کلی اگر معامله گران به این نتیجه برسند که هنوز برای حذف ریسک کرونا است، روی به دارایی های امن تر خواهند آورد که به نفع دلار است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۹۴۲ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۶ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۲ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۶ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۳۶ درصد افزایش به ۱۱۰.۵۲۱ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۵۷ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۸۱ یوان چین اعلام گردید.1400/05/03
12:48:35
0.0 / 5
206
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است