پاسكاری واردات موز

پاسكاری واردات موز سیب پال: پس از آن که معاون گمرک ایران از وزارت صمت خواست تا تکلیف واردات موز و شرط ورود در قبال صادرات سیب را مشخص نماید، این وزارتخانه با بیان برخی توضیحات به صورتی گفته که هم اکنون تاکیدی بر این شرط ندارد ولی باید بخش های دیگر همچون وزارت کشاورزی در این رابطه تعیین تکلیف کند، جریانی که نحوه واردات این کالا و حجم بالای رسیده به گمرک را بلاتکلیف گذاشته است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، ماجرای واردات موز از سال قبل پیچیده شد؛ زمانی که تاکید بر این بود واردات این کالا ممنوع و ثبت سفارش و تامین ارز آن صورت نگیرد و تنها شرط واردات آن در مقابل صادرات سیب تعیین شد.
انحراف واردات موز و استعلام گمرک از صمت
در اواخر سال قبل با به هم ریختن بازار موز و افزایش قیمت آن تا حدود ۷۰ هزار تومان و بلاتکلیفی کانتینرهای که به گمرک می رسیدند، گمرک ایران اعلام نمود که واردات این کالا آزاد شده است و با تصویب ستاد تنظیم بازار قرار شد تا هر نوع واردات موز فقط در قبال صادرات سیب صورت گیرد.
اما طی روزهای اخیر نامه معاون فنی گمرک به وزارت صمت نشان داد که با وجود شرط تعیین شده برای واردات موز، ناهماهنگی هایی در این رابطه وجود داشته و واردات با تایید ثبت سفارش از طرف وزارت صمت و تامین منشأ ارز از بانک مرکزی در حالی صورت می گیرد که صادرات سیب در قبال این واردات صورت نگرفته است و این مساله سبب ابهاماتی برای گمرک در ترخیص کالا بود، بدین جهت معاون فنی گمرک از معاون تجاری داخلی وزارت صمت خواسته بود تا موضوع را پیگیری و تکلیف آنرا مشخص نماید و اگر مقرر است که این شرط رعایت نشود مصوبه مربوطه اصلاح گردد.
صمت مخالف واردات موز بدون صادرات سیب نیست
پیگیری آخرین وضعیت جریان واردات موز نشان میدهد که آنچه بتازگی معاون تجاری داخلی وزارت صمت در پاسخ به استعلام گمرک اعلام نموده باز هم تکلیف را بطور واضح مشخص نکرده است اما به صورتی گفته که این معاونت منعی برای واردات موز بدون صادرات سیب ندارد.
قبادی در مکاتبه خود با ارونقی اعلام نموده که در زمانی که مصوبه ستاد تنظیم بازار در ۲۴ دی ماه ۱۳۹۹ صادر شد در امتداد تشویق صادرات سیب و از طرفی تنظیم بازار موز در آخر سال بوده است که این تصمیم هم در نهایت سبب افزایش صادرات سیب و تعدیل بازار موز شده است.
وی گفته که هم اکنون زمان ارائه سیب درختی سپری شده و از این مصوبه هم گذشته است. بدین سبب پروسه تجارت صادرات سیب درختی و واردات موز باید مطابق مقررات جاری صادرات و وارداتی که از طرف دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت تعیین شده باشد.
از وزارت جهاد کسب تکلیف کنید
اعلام معاون تجاری داخلی وزارت صمت در خصوص این که از نظر این معاونت واردات موز با مکانیزم ها و مقررات ابلاغی صادرات و واردات بلامانع است، به عبارتی نشان میدهد که از نظر آنها بدون صادرات سیب نیز امکان واردات موز وجود دارد. با این وجود قبادی از گمرک خواسته که باز در این رابطه از وزارت جهاد کشاورزی کسب تکلیف کند.
۳۰۰۰ تن موز به گمرک رسیده و یا فرا می رسد ولی تکلیف ندارد
این بلاتکلیفی در شرایطی وجود دارد که معاون فنی گمرک ایران می گوید هم اکنون بیش از ۳۰۰۰ تن موز که در گمرکات وجود دارد و یا درحال رسیدن به گمرک است وضعیت مشخصی ندارد چونکه در مقابل ورود آن صادراتی انجام نشده است.
بگفته وی با این وجود چون ثبت سفارش دارند و منشا ارزش آن تایید شده و از تخفیف استفاده نکرده اند، گمرک نسبت به ترخیص کالا جهت ممانعت از فسادپذیری کالا اقدام خواهدنمود.
فعلا تکلیف مشخص نیست
در مجموع آنچه که در ارتباط با شرایط واردات موز بین سازمان های مربوطه مبادله شده نشان از نظر مثبت وزارت صمت برای واردات موز حتی بدون صادرات سیب دارد و الان تاکیدی بر این که حتما باید واردات در مقابل صادرات سیب باشد نیست ولی این که در این شرایط وزارت جهاد چه تصمیمی گرفته و گمرک برای آن اقدام می کند موضوعی است که در ابهام قرار دارد.

آمار واردات موز، صادرات سیب و نامشخص بودن تجارت در قبال یکدیگر

این در حالیست که بررسی آمار گمرک ایران نشان میدهد که در سال قبل در سال حدود ۸۸۴هزار و ۷۹۸تن سیب به ارزش ۳۲۶میلیون و ۶۶۸هزار و ۱۳۴دلار، به ۲۷ کشور صادر گردیده است. در بهار امسال نیز ۲۰۷هزار و ۲۵۷تن سیب به ارزش ۶۲میلیون و ۵۸۷هزار و ۴۳۴دلار صادر گردیده است.
در ارتباط با واردات موز نیز در سال گذشته، بیش از ۳۷۵هزار و ۴۰۳تن موز به ارزش ۲۵۵میلیون و ۳۱۳هزار و ۲۹۴ دلار از هشت کشور وارد ایران شد. در سه ماهه ابتدایی سال جاری هم ۱۳۶هزار و ۱۳۳تن موز به ارزش ۹۲میلیون و ۸۷۷هزار و ۹۱۲دلار به کشور وارد شده است. اما این که در این آمار، چه میزان از واردات موز در قبال صادرات سیب بوده، مشخص نشده است.1400/04/31
14:24:23
0.0 / 5
241
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است