امروز آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سكه

امروز آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سكه طبق دستورالعمل سازمان امور مالیاتی، کلیه خریداران حقیقی سکه از بانک مرکزی در سال قبل تا اختتام امروز برای پرداخت مالیات فرصت دارند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، خریداران سکه از بانک مرکزی از سال ۱۳۹۷ مشمول پرداخت مالیات هستند که خریداران سکه در سال قبل تا اختتام خرداد ماه سال جاری باید مالیات متعلقه بپردازند و اگر مالیات خودرا تا اختتام این ماه نپردازند، به مالیات متعلقه آنها به ازای هر ماه دیرکرد معادل ۲.۵ درصد جریمه اضافه می شود.
همچنین، مؤدیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع را بصورت کامل تا اختتام خرداد سال جاری ندارند، مالیات آنها حداکثر تا چهار ماه بصورت مساوی قسط بندی می شود.

طبق دستورالعمل، کسی که بیش از پنج تا ۱۵ سکه از بانک مرکزی بخرد، باید به ازای هر قطعه سکه باید ۹۶۰ هزار تومان مالیات پرداخت کند و نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ سکه به ازای هر قطعه باید معادل یک میلیون و ۲۸۰ هزار تومان مالیات بپردازد.

علاوه براین، نسبت به مازاد ۲۵ تا ۱۰۵ سکه به ازای هر قطعه باید معادل یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان مالیات پرداخت گردد.
نکته قابل توجه درباره مالیات سکه، افزایش قابل توجه رقم آن و کاهش سطح معافیت مالیاتی است.

در این راستا، تمامی اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۹ نسبت به دریافت حداکثر (۱۰۵) قطعه سکه اقدام نموده اند، باید حداکثر تا اختتام خرداد ماه سالجاری با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیک مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس my.tax.gov.ir نسبت به پرداخت مالیات متعلقه اقدام نمایند.
بنابراین، مشمولان تا اختتام امروز برای پرداخت این مالیات فرصت دارند.
از طرف دیگر، اگر سکه های خریداری شده از بانک مرکزی فردی به سرقت رفته باشد، باید آن شخص مستندات متقن خود از سرقت سکه ها را به همراه مدارک مربوطه دراین زمینه به سازمان امور مالیاتی تحویل دهد و آن مدارک صحت سنجی شوند تا از پرداخت مالیات معاف شود.
همچنین، به جهت اینکه از مشمولیت خود برای پرداخت مالیات خرید سکه از بانک مرکزی اطلاع پیدا کنید، باید ابتدا سامانه عملیات الکترونیک مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir ثبت نام نمایید و اگر با درج کد ملی خود در این سامانه شما مشمول پرداخت مالیات باشید، به شما اعلام می شود.
سپس باید به سامانه پرداخت مالیات مقطوع و انتخاب تعداد اقساط مراجعه و مالیات خودرا بر طبق سررسید قبوض پرداخت کنید.
علاوه براین، کسانی که در سال ۱۳۹۸ سکه خریده اند اما مالیات آنرا نپرداخته اند نیز در صورتیکه بیشتر از ۱۸۵ سکه خریده باشند، می توانند امسال اظهارنامه پر کنند و کسانی که کمتر از ۱۸۵ سکه خریداری نموده باشند نیز می توانند طبق دستورالعمل سال ۱۳۹۸ مالیات خودرا بپردازند که برای اطلاع از دستورالعمل سال ۱۳۹۸ می توانید به این لینک مراجعه کنید.
1400/03/31
23:14:19
0.0 / 5
190
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است