یك كارشناس مدعی شد

فنر قیمت مسکن ملی جمع شده است

فنر قیمت مسکن ملی جمع شده است یک کارشناس اقتصاد مسکن با اعلان اینکه مسئولان وزارت راه و شهرسازی در سال های اخیر سیاست نرخ گذاری و عدم ارائه آمار را دنبال کردند اظهار داشت: نتیجه این عملکرد افزایش 130 درصدی قیمت مسکن در 2.5 سال اخیر بود؛ طرح اقدام ملی هم باتوجه به سرعت پایین اجرا و فشرده شدن فنر افزایش قیمت با شکست مواجه می شود.


فرشید پورحاجت در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: وزارت راه و شهرسازی طی سال های اخیر تعامل چندانی با بخش خصوصی نداشت. فعالان صنعت ساختمان خیلی تلاش کردند در کنار دولت، قطار از ریل خارج شده تولید مسکن را به مسیر برگردانند اما مسئولان وزارت راه و شهرسازی اعتقادی به مشورت با بخش خصوصی نداشتند.
دبیر کانون انبوه سازان با اشاره به عملکرد دوره اخیر وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: حدود ۲.۵ سال اخیر مدیریت جدید وزارت مسکن عملکرد ویژه ای از مسئولان ندیدیم و به سبب رکود و بی عملی، فعالان بخش خصوصی دارند از حوزه ساخت و ساز خارج می شوند. برنامه مشخصی هم برای بخش مسکن بجز طرح اقدام ملی دنبال نشد که باتوجه به سرعت پایین اجرای طرح در بیش از دو سال اخیر و عدم تحقق وعده ها پیش بینی نمود که مسکن ملی سرانجام خوبی نخواهد داشت.
پورحاجت، سرکوب قیمتی و عدم ارائه آمار را دو سیاست غالب در وزارت راه و شهرسازی دانست و اضافه کرد: با روشهایی مثل سفارش به نخریدن مسکن یا ارائه نکردن آمار قصد داشتند بازار را به کنترل درآورند اما در این دوره قیمت مسکن در تهران از متری ۱۳ میلیون تومان در اواسط سال ۱۳۹۷ با رشد ۱۳۰ درصدی به متری ۳۰ میلیون تومان در تیرماه ۱۴۰۰ رسید.
وی اشاره کرد: در مسکن ملی نرخ هر متر را برای سازندگان ۲.۷ میلیون تومان در نظر گرفتند و باوجود افزایش قیمت مصالح ساختمانی در یک سال اخیر این نرخ را به روز نکردند و در حقیقت فنر افزایش قیمت را فشار دادند. تصور من این است که می خواستند با این اقدام تورم مصالح ساختمانی در پروژه اقدام ملی را به دوش دولت بعد بیندازند.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان همین طور درباب نوسازی بافتهای ناکارآمد شهری اظهار داشت: در زمینه سکونتگاه های غیررسمی قرار بر این بود که سالیانه ۱۰۰ هزار واحد را بازسازی کنند که حدودا هیچ اتفاق مثبتی دراین زمینه رخ نداد و شاید به یک دهم اهداف هم نرسیدند.
وی افزایش قیمت مسکن در سه سال قبل را به سونامی تشبیه کرد و اظهار داشت: با پولی که امروز مستاجران برای رهن واحدها پرداخت می کنند می شد تا سه سال قبل مسکن خریداری کرد.
پورحاجت، با اهمیت ترین راهکارهای ساماندهی بازار مسکن را افزایش عرضه دانست و اظهار داشت: امیدواریم مهندس قاسمی در صورت گرفتن رای اعتماد از مجلس بتواند در زمینه ساخت و ساز تحول بوجود آورد. البته تجربه ثابت کرده دولت توان اجرای پروژه های مسکونی را ندارد و باید از بخش خصوصی استفاده نماید. سیاستهای رقابتی در زمینه بازار مسکن بطور اخص بسته های خدمت را به شکل متنوع ارائه کند تا با راه اندازی سالیانه یک میلیون واحد، بازار مسکن مقداری کنترل شود.
دبیر کانون انبوه سازان تصریح کرد: با کارهای رستم قاسمی ـ وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی ـ به سبب سوابق عمرانی که دارد تا حدی آشنا هستیم. امیدواریم باتوجه به تجاربی که داشته بتواند شرایط بحران زده مسکن را به یک سامانی برساند.

مسکن ملی در یک نگاه
بدین سبب گزارش، شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن کلنگ زنی شد و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ ثبت نام از متقاضیان در چهار استان شروع و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. ابتدا برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که اکنون ۵۳۴ هزار واحد در مرحله اجرا قرار دارد. در پنج مرحله ثبت نام این طرح در سامانه اقدام ملی به آدرس tem.mrud.ir مجموعا ۲.۲ میلیون نفر نام نویسی کردند که ۵۳۰ هزار خانه اولی مشمول این طرح قرار گرفتند. تا کنون دو مرحله افتتاح صورت گرفته که روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد و روز ۲۱ تیر ۱۴۰۰ تعداد ۲۸ هزار و ۵۱۸ واحد جمعا ۴۰ هزار و ۷۸ واحد به بهره برداری رسیده است.
وام این پروژه بوسیله آورده متقاضیان و وام بانکی پیش می رود. از ابتدا تسهیلات این طرح ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد بود که به ۲۵۰ میلیون تومان بالا رفته است. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق شاخص سازمان برنامه و بودجه در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ متری ۲.۸ میلیون تومان است که البته برمبنای آخرین محاسبات اداره کل راه و شهرسازی استان تهران به ۳.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است.1400/05/26
16:14:51
0.0 / 5
309
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است